Wiadomości - Artykuły

Parada i Bieg Równości odbędą się już 19 czerwca!

Kiedy się odbędzie? Jakie są postulaty?

2021-06-08 16:02:03

Warszawa znów na jeden dzień zamieni się w najpiękniejsze miejsce na świecie! Bądź z nami! - tak piszą organizatorzy Parady Równości, która ruszy spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie już 19 czerwca 2021 r. o godzinie 14:00. A przed Paradą, o godzinie 10:00 rozpocznie się II Warszawski Bieg Równości. Zastanawiasz się dlaczego? Przedstawiamy postulaty i najważniejsze informacje dotyczące obu wydarzeń!

Warszawski Dzień Równości — Bieg i Parada

19 czerwca można uznać za aktywny "Warszawski Dzień Równości". Odbędą się wówczas dwa wydarzenia, mające na celu propagowanie podstawowych wartości, jakimi są szacunek i równość drugiego człowieka. O godzinie 10:00 rozpocznie się 5 km Bieg Równości, którego trasa rozpoczyna się na Bulwarach Wiślanych, a kończy w Plażówce. Cztery godziny później, o 14:00 spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rusza Parada Równości. Są to największe wydarzenia tego typu w Polsce!

Czego oczekują uczestnicy Parady Równości? 12 postulatów

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie: paradarownosci.eu żąda się realizacji następujących postulatów:

 1. Ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem obowiązkiem państwa
  Żądamy prowadzenia aktywnej polityki antydyskryminacyjnej, dotyczącej wszystkich mniejszości.
 2. Prawa osób trans prawami człowieka
  Żądamy wprowadzenia uregulowań prawnych ułatwiających proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transpłciowym.
 3. Wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści
  Żądamy regulacji prawnych w sprawie przestępstw motywowanych nienawiścią i nienawiści wobec osób LGBTQ. Postulujemy rozszerzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej oraz skuteczne egzekwowanie już istniejących regulacji.
 4. Małżeństwo i związek partnerski prawem każdego obywatela
  Żądamy wprowadzenia pełnej równości małżeńskiej z prawem do adopcji z wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami oraz ustawy regulującej związki niebędące małżeństwami, w tym szczególnie przepisów zapewniających zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań.
 5. Otwarta przestrzeń publiczna bez barier
  Przestrzeń miejska ma być obszarem integracji lokalnych społeczności. Powinna być inkluzywna i otwarta. Apelujemy o tańszy dostęp do kultury, miastotwórcze działania w przestrzeni miejskiej, zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu i likwidację barier architektonicznych dla zmarginalizowanych grup: rodziców i opiekunów z wózkami dziecięcymi, osób z niepełnosprawnościami i starszych.
 6. Otwarta Rzeczpospolita przyjaznym domem dla uchodźców i obcokrajowców
  Żądamy usprawnienia, tj. skrócenia procedury wystawiania wiz do Polski szczególnie w placówkach dyplomatycznych na wschodzie Europy. Żądamy ograniczenia biurokracji stosowanej wobec obcokrajowców mieszkających w Polsce. Żądamy poprawienia warunków, w jakich przetrzymywani są azylanci na terenie Polski. Azyl to nie wyrok więzienia. Zgodnie z przesłaniem Konstytucji 3 Maja: Kto granice Rzeczpospolitej nawiedza – wolnym jest!
 7. Rzetelna edukacja prawem człowieka
  Żądamy wprowadzenia do szkół i przedszkoli: nowoczesnej, rzetelnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej ludzkiej seksualności, dostosowanej do możliwości percepcyjnych i wieku; edukacji antydyskryminacyjnej, uczącej otwartości na różnorodność; etyki, kształtującej postawy szacunku i poszanowania godności wszystkich ludzi.
 8. Szacunek i prawna ochrona zwierząt
  Żądamy nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, w tym przede wszystkim wprowadzenia zakazu chowu zwierząt na futro, występów zwierząt w cyrkach, polowań rekreacyjnych, oraz przedmiotowego i okrutnego traktowania zwierząt w chowie przemysłowym. Żądamy realnej ochrony przed cierpieniem wszystkich zwierząt jako świadomych istot czujących: zwierząt hodowlanych, dzikich, bezdomnych, i domowych.
 9. Różni – równi wobec siebie
  Apelujemy do wewnątrz środowiska LGBTQ o rozprawienie się z wewnętrzną homo-, bi-, trans- i heterofobią.
 10. Dość chamstwa – żądamy debaty
  Apelujemy do mediów o nielegitymizowanie skrajnie seksistowskich, homo-, bi-, i transofobicznych poglądów.
 11. Równość płci podstawą demokratycznego państwa
  Żądamy polityki na rzecz równości płci, równego traktowania kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych w każdej sferze życia. Domagamy się zatrudniania i wynagradzania w zależności od wykonywanej pracy i kompetencji a nie płci. Żądamy języka pozbawionego seksizmu, wprowadzenia parytetu płci w gremiach kierowniczych, strukturach politycznych oraz w mediach.
  Żądamy zapewnienia obywatelom i obywatelkom pełni praw reprodukcyjnych w tym: prawa do informacji, edukacji seksualnej, bezpłatnej antykoncepcji (także antykoncepcji awaryjnej) oraz aborcji na żądanie do 12 tygodnia ciąży. Żądamy poszanowania praw pacjenta, ograniczenia stosowania tzw. klauzuli sumienia tak, by jej stosowanie nie odbierało kobietom ich praw, realizacji prawa do godnego porodu, a także polityki wspierającej rodzicielstwo. Chcemy zwiększenia pomocy państwa dla rodzin, w których żyją osoby niepełnosprawne i przywrócenia funduszu alimentacyjnego.
 12. Dbajmy o nasz wspólny dom, Ziemię
  Ziemia jest naszym jedynym domem. Pomimo tego, zużywamy jej zasoby tak jakbyśmy mogli sobie pozwolić na jej zniszczenie. Apelujemy do rządów i korporacji o zaprzestanie niszczenia środowiska, odejście od technologii zatruwających planetę oraz wyzyskiwania słabszych.

Organizatorami wydarzenia są: Parada Równości, Kampania Przeciw Homofobii, Homokomando Warszawa, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Bears of Poland i Chór Voces Gaudii.

KK

fot. Materiały Parada Równości

źródła: paradarownosci.e; https://fb.me/e/3JTksQIaJ

Słowa kluczowe: parada równości, 2021, paradabieg równości, warszawa, postulaty, parada równości,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Klub MediaMarkt
Mistrzowskie nagrody w "Klubie niezwyciężonym" w MediaMarkt

Piłkarskie emocje sięgają zenitu w Klubie MediaMarkt.

Polecamy
Kwarantanna w Wuhan - centrum epidemii w Chinach i ponad 11 mln ludzi odciętych od świata

Miasto zostało otoczone, mieszkańcy są skanowani, a po ulicach chodzą funkcjonariusze w białych kombinezonach.

upały w Polsce
Jak przygotować się na upał? [Poradnik]

Sprawdź, jak chronić siebie, dzieci oraz osoby starsze!

Polecamy
Ostatnio dodane
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.