Wiadomości - Artykuły

"Namioty Wyklętych" - 5. edycja wydarzenia już 3 marca 2019

2019-02-25 11:06:57

„Namioty Wyklętych” to ogólnopolskie wydarzenie stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej”, które od 2014 r. wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczna, 5. edycja wydarzenia, odbędzie się w niedzielę, 3 marca 2019 roku. Tego dnia w największych miastach akademickich w Polsce staną obozowiska, które mają nawiązywać do historii Żołnierzy Wyklętych, przybliżać ich sylwetki oraz realia życia. Ponadto wydarzenie odbędzie się w szeregu gmin, które zechciały podjąć z nami współpracę na rzecz krzewienia wartości patriotycznych.

Namioty Wyklętych 2019

Głównymi elementami, które składają się na przebieg akcji są wystawy i pokazy multimedialne, książki i broszury, spotkania z kombatantami oraz prelekcje historyczne. Głównym celem corocznej akcji jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród przypadkowych osób, które wcześniej mogły nie słyszeć o historii Wyklętych. To również okazja, aby całe rodziny wzięły udział we wspólnych obchodach tego święta. Z roku na rok Namioty Wyklętych cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród odwiedzających oraz mediów lokalnych i ogólnopolskich.

Niezmiennym składnikiem akcji jest skupisko namiotów wojskowych imitujące obozowisko żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z biogramami na wystawach okolicznościowych, pokazami filmów dokumentalnych oraz zdjęciami archiwalnymi. Nie zabraknie również spotkań z kombatantami i krewnymi Żołnierzy Niezłomnych- żywymi świadkami historii. Dla dzieci przygotowujemy specjalne kąciki z konkursami i kolorowankami. Zarówno dzieci jak i dorosłych zainteresują grupy rekonstrukcyjne prezentujące umundurowanie i broń z okresu działania Wyklętych oraz eksponaty z epoki. Istotnym elementem są prelekcje historyków, którzy specjalizują się w tematyce polskiej historii najnowszej.

 „Namioty Wyklętych” to jeden z projektów służących rozpowszechnianiu wiedzy o najnowszych dziejach Polski skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Z tego powodu naturalnym naszym partnerem jest Instytut Pamięci Narodowej.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: żołnierze wyklęci, obchody, święto
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Space Adventure - kosmiczna wystawa NASA
Space Adventure - kosmiczna wystawa NASA we Wrocławiu [WIDEO, FOTO] Wrocław

Sprawdźcie, co można zobaczyć we wrocławskiej Hali Stulecia!

Katowice
Czym się kierować szukając dobrego hotelu w Katowicach? Katowice

Dłuższy wyjazd do miasta przeważnie wiąże się z wynajęciem noclegu. Gdzie najlepiej się zatrzymać?

Olga Tokarczuk zgłoszona do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia
Olga Tokarczuk zgłoszona do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia Wrocław

Pod wnioskiem podpisał się m. in. Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia.

Polecamy
Dziękujemy za Solidarność
Dziękujemy za Solidarność

Każdy może znaleźć się na jubileuszowym banerze z okazji 30. rocznicy Sierpnia '80. Wystarczy tylko jedno zdjęcie z napisem "Solidarność - Dziękuję!".

Badali alkohol z Czech. Wyniki "zatrważające"
Badali alkohol z Czech. Wyniki "zatrważające" Wrocław

"Do analizy przynoszono, np. spirytus w plastikowych butelkach po oliwie zakupiony z kartonu na jednym z wrocławskich targowisk".

Ostatnio dodane
Space Adventure - kosmiczna wystawa NASA
Space Adventure - kosmiczna wystawa NASA we Wrocławiu [WIDEO, FOTO] Wrocław

Sprawdźcie, co można zobaczyć we wrocławskiej Hali Stulecia!

Katowice
Czym się kierować szukając dobrego hotelu w Katowicach? Katowice

Dłuższy wyjazd do miasta przeważnie wiąże się z wynajęciem noclegu. Gdzie najlepiej się zatrzymać?