Wiadomości - Artykuły

Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

2021-06-11 15:22:57

Już 14 czerwca będziemy obchodzić Światowy Dzień Krwiodawcy. Zostało ono ustanowione przez Światową Organizację zdrowia. Na czym dokładnie będą polegały obchody tego dnia?

Światowy Dzień Krwiodawcy

Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy?

Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest co roku 14 czerwca w dniu urodzin dr Karla Landsteriner’a. Ten austriacki lekarz, patolog i immunolog w 1930 roku zdobył nagrodę Nobla, za odkrycie grup krwi AB0. Ta szczególna data powstała, aby uhonorować przede wszystkim wszystkich dobrowolnych dawców krwi. Obchodzona jest ona na całym świecie od 2004 roku i ma celu propagować możliwość tego rodzaju pomocy wszystkim osobom, które znajdują się w szpitalach.

Dlaczego warto oddawać krew?

Na samym początku warto zaznaczyć, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpłatne, nie wiąże się z żadnym zagrożeniem zdrowia i życia osoby, która chciałaby zostać dawcą. Cały proces przebiega pod opieką wyspecjalizowanego personelu, który używa jednorazowego sprzętu, który pozwoli im na pozyskanie cennego płynu. Ze względu na to, że nie jesteśmy jeszcze w stanie wytworzyć w krwi w laboratoriach, jej oddanie jest jedynym możliwym sposobem, który pozwoli uratować życie innej osoby. Dodatkową zaletą, która dobrowolnie chciałaby się podjąć tego działania, jest to, że będzie ona miała przeprowadzone badania, które pozwolą mu na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia.

Osobie, która odda krew, przysługuje również jeden dzień wolny od pracy i szkoły, a także może ona uzyskać darmowe przejazdy komunikacją miejską. Warto także wspomnieć, że wychodząc z placówki, otrzyma się parę tabliczek czekolady jako ekwiwalentu kalorycznego.

Gdzie można oddać krew?

W Polsce pobór krwi możliwy jest jedynie w placówkach, które wchodzą w skład Publicznej Służby Krwi. Uprawnione są do niej: Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Oprócz 16 placówek znajdujących się w stolicach województw dodatkowe 5 znajdziemy w: Słupsku, Kaliszu, Radomiu, Wałbrzychu i Raciborzu. Istnieje także możliwość oddania krwi podczas akcji wyjazdowych, gdzie jest ona pobierana w specjalnie do tego przygotowanych krwiobusach.

Warto zainteresować się tematem oddania krwi. Jest to bardzo łatwy i niezastąpiony sposób, dzięki któremu będziemy mogli uratować życie drugiej osobie. Na oficjalnej stronie dotyczącej krwiodawstwa znajdziemy mapę wszelkich punktów, w których jej pobranie jest możliwe.

BS

fot. Jasmine Carter z Pexels

Źródło: krwiodawcy.org

Słowa kluczowe: oddanie krwi, oddanie krwi ile wolnego, Światowy Dzień Krwiodawcy, 14 czerwca
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Obowiązek szczepienia się
Jakie grupy zawodowe będą musiały się obowiązkowo zaszczepić przeciw COVID-19?

Zobacz, kogo najprawdopodobniej będzie dotyczył obowiązek szczepień.

Wrocław Tattoo Konwent
Wrocław Tattoo Konwent 2021 już w weekend 31 lipca-1 sierpnia Wrocław

Miłośnicy tatuażu czekali na to dwa lata!

Lil Uzi Vert
Czy Lil Uzi Vert stanie się pierwszym człowiekiem, który będzie posiadał swoją planetę?

Amerykański raper z diamentem w czole pragnie kupić planetę. Czy jest to możliwe?

Polecamy
Koniec bramek SMS? Kolejni wielcy operatorzy w Polsce likwidują usługę

Nie wyślesz już wiadomości na telefon przez internet.

Policja wciąÅź szuka sprawcÃłw zdarzenia.
Złodzieje wysadzili bankomat w Kożuchowie

Policja wciąż szuka sprawców zdarzenia.

Ostatnio dodane
Obowiązek szczepienia się
Jakie grupy zawodowe będą musiały się obowiązkowo zaszczepić przeciw COVID-19?

Zobacz, kogo najprawdopodobniej będzie dotyczył obowiązek szczepień.

Wrocław Tattoo Konwent
Wrocław Tattoo Konwent 2021 już w weekend 31 lipca-1 sierpnia Wrocław

Miłośnicy tatuażu czekali na to dwa lata!

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.