Wiadomości - Artykuły

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 2020. Protesty w 30 polskich miastach

2020-09-25 12:14:10

"Cała Polska dla sprawiedliwości klimatycznej" - pod tym hasłem odbywa się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 2020. Pandemia koronawirusa nie pokrzyżowała planów organizatorom. Młodzi ludzie 25 września wyszli na ulice 30 polskich miast. Podobne protesty odbyły się w poprzednim roku.

Protestująca młodzież przeciwko zmianom klimatycznym

Walka o czyste środowisko

Stosując się do restrykcji związanych z pandemią i stosując odpowiednie środki ochronne, aktywiści z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego protestują przeciwko bierności polityków i mediów na zmiany klimatyczne. Wyjście na ulice jest sposobem zwrócenia uwagi na problem. Manifestacje odbyły się w 30 polskich miastach m.in. w Świdnicy, Jeleniej Góry, Szczecinie, Bydgoszczy, Łodzi, Nowym Sączu, Ostrołęce, Opolu, Rzeszowie, Cieszynie, Koninie, Warszawie i Wrocławiu.

W tym roku młodzi ludzie zwracają uwagę na pogorszenie klimatu, które nastąpiło tylko w ostatnich miesiącach. W Polsce doszło do pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego, a gwałtowne ulewy zniszczyły uprawy i zalały wiele miast. Podobne kataklizmy pustoszą inne części świata. Ogromne pożary, silne huragany i cyklony oraz topniejące lodowce podnoszące poziom mórz to tylko niektóre z problemów. 

Kolejna edycja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego 

Wszystko zaczęło się, gdy w 2018 r. Gretha Thunberg, 15-letnia aktywistka ze Szwecji w każdy piątek protestowała pod Riksdagiem (szwedzki parlament) przeciwko obojętności polityków wobec globalnego ocieplenia i wywołanych przez człowieka zmian klimatu. Dzięki jej działaniom inicjatywa zyskała globalny rozgłos. Do protestów dołączyła młodzież z około 150 państw świata. W 2019 r. aktywiści z polskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego otrzymali specjalne wyróżnienie w VII edycji konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej "za naprawienie tego, co zepsuli dorośli".

Podkreśla się, że Polska, jako kraj Europy Środkowej, jest na uprzywilejowanej pozycji w walce ze zmianami klimatycznymi. Dzięki odpowiednim działaniom przeciwdziałającym kryzysowi, Polacy mogą realnie wpłynąć na sytuacje środowiska w biedniejszych państwach. To właśnie kraje "globalnego Południa" są najbardziej dotknięte zmianami klimatu.

Nie ulega wątpliwości, że zmiany klimatyczne są faktem i należy im przeciwdziałać. Pytanie jednak, czy opuszczanie przez uczniów i studentów zajęć lekcyjnych, aby blokować ulice miast, jest ku temu odpowiednią metodą. Zamiast zwracać uwagę na problemy związane ze środowiskiem, coraz częściej mówi się o traceniu przez młodzież czasu, który powinien być przeznaczony na naukę oraz o gigantycznych korkach wywołanych przez przemarsz strajkujących. Liczymy na to, że działania uczestników Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przyniosą oczekiwany skutek. 

MN

Źródła: polityka.pl; onet.pl 

fot. Krzysztof Zatycki 

Słowa kluczowe: młodzieżowy strajk klimatyczny 2020, zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie, protest, manifestacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
strajk kobiet 2020
Moje ciało, moja sprawa! Trwają protesty kobiet w całej Polsce [DUŻO ZDJĘĆ]

Zobaczcie fotorelacje ze strajków kobiet w Polsce!

domowa izolacja kwarantanna
Koronawirus w Polsce: ZUS idzie na rękę osobom w izolacji domowej

Już nie trzeba dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy.

Polecamy
Jacek Sutryk
Jacek Sutryk oficjalnie rozpoczął kadencję prezydenta Wrocławia [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z zaprzysiężenia następcy Rafała Dutkiewicza.

Hotel w Poznaniu
Na co zwrócić uwagę, wybierając hotel w Poznaniu? Poznań

Czym się zatem kierować wybierając hotel w stolicy wielkopolski?

Polecamy
Ostatnio dodane
strajk kobiet 2020
Moje ciało, moja sprawa! Trwają protesty kobiet w całej Polsce [DUŻO ZDJĘĆ]

Zobaczcie fotorelacje ze strajków kobiet w Polsce!

domowa izolacja kwarantanna
Koronawirus w Polsce: ZUS idzie na rękę osobom w izolacji domowej

Już nie trzeba dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.