Wiadomości - Artykuły

Lek na koronawirusa - przełom w pracach za sprawą polskiego naukowca i jego zespołu

2020-03-16 11:05:05

Epidemia wirusa SARS-CoV-2 to teraz temat nr 1 na całym świecie. Polska wprowadziła liczne środki ostrożności mające spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, a naukowcy i lekarze w pocie czoła pracują nad skuteczną metodą leczenia choroby COVID-19 oraz szczepionkami. Jedno z najważniejszych odkryć w tej sprawie zostało dokonane na Politechnice Wrocławskiej, przez zespół pracujący pod przewodnictwem prof. Marcina Drąga.

Zobacz też: Prof. Marcin Drąg - zdjęcia z wykładu na PWr>>

prof. Marcin Drąg podczas wykładu na PWr

Lek na Koronawirusa

Odkrycie dokonane przez naukowców z Wrocławia to proteaza SARS-CoV-2 Mpro. Jest to enzym, który umożliwia koronawirusowi przeżycie poprzez "cięcie" znajdujących się w nim białek. Jak podaje prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, który przewodniczy badaniom, zatrzymanie tego procesu prowadzi do śmierci wirusa.

Tak jak samo istnienie opisywanego enzymu było już wcześniej znane, podobnie jak jego działanie, tak dopiero teraz odkryto (cytując prof. Drąga) "klucz" do niego.

Współpraca międzynarodowa

Jak podaje prof. Marcin Drąg, bardzo cenne w badaniach nad SARS-CoV-2 okazały się doświadczenia i badania z czasów innych epidemii jak Zika oraz SARS z 2003 r. oraz współpraca pomiędzy naukowcami - Od kilku lat współpracujemy z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Opublikowałem z nim pracę podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio publikację o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Prof Hilgenfeld miał olbrzymi wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS" - stwierdził naukowiec. - Na początku lutego tego roku, kiedy tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym - proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 - przywiózł mi ją do Wrocławia. Wtedy zaczęliśmy ją bardzo dokładnie badać" - dodaje prof. Drąg (za naukawpolsce.pap.pl).

Bezpieczeństwo leku na SARS-CoV-2

Według naukowca, enzym umożliwiający koronawirusowi przetrwanie, jest czymś co niemal nie występuje w ludzkim organizmie, w związku z czym, leki blokujące jego działanie, nie powinny być groźne dla ludzi - Nie patentowaliśmy tego. Preprint publikacji jest dostępny online. To jest prezent z mojego laboratorium dla wszystkich zainteresowanych - zaznacza naukowiec (za naukawpolsce.pap.pl)..

KSK

fot. Aneta Dworak

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81168%2Claureat-nagrody-fnp-rozpracowal-enzym-kluczowy-w-walce-z-sars-cov-2.html

Słowa kluczowe: Leczenie Koronawirusa COVID-19 SARS-CoV-2, badania, naukowcy, Marcin Drąg, lekarze
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim
Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim i zostaje nowym prezydentem Zielonej Góry Zielona Góra

Po 18. latach miasto zadecydowało o zmianach.

Polecamy
Ostatnio dodane
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.