Wiadomości - Artykuły

Konie wyścigowe kontra Męskie Granie we Wrocławiu

2019-07-05 13:56:40

Już 3 sierpnia na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych odbędzie się koncert w ramach Męskiego Grania 2019. Umiejscowienie imprezy szybko stało się obiektem sporów. Czy głośna muzyka stanowić będzie zagrożenie dla koni w stajniach przy wspomnianym obiekcie? Czy powinno się odwołać koncert, lub zorganizować go w innym miejscu? Staramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Koń w stajni

Koń vs koncert

Jeszcze nie tak dawno Prezydent Jacek Sutryk robił co w jego siłach, by nie doszło do pokazów laserów i pirotechniki na Polach Marsowych. Tłumaczono to bezpieczeństwem zwierząt, jednak teraz, przy okazji Męskiego Grania takie działania nie są prowadzone. Oczywiście problemu nie widzą też przedstawiciele miejsca organizacji koncertu - miejskiej spółki Wrocławski Tor Wyścigów Konnych - Partynice, przywołując przykład głośnej burzy i sugerując, że konie to zwierzęta, które nie boją się hałasu, mając słuch podobny do ludzkiego. *

Fakty są niestety takie, że istotnie głośna muzyka jako taka nie szkodzi koniom, jeśli te są do niej przyzwyczajone, a opisywanym przypadku także oddalone od sceny. Natomiast już nagłe dźwięki, niektóre, wysokie tonacje szkodliwe być mogą, ponieważ słuch konia jest niezwykle czuły i wrażliwy i zwierzęta te wychwytują znacznie więcej fal dźwiękowych niż ucho człowieka. Co więcej, im mniej dana muzyka jest jednostajna, tym dla koni gorzej, a raczej nie mamy się co spodziewać, że Męskie Granie nagle upodobni się do relaksacyjnej dawki szumu fal na rozprężenie przed snem.

Konie gorącokrwiste łatwiej spłoszyć

Trzeba zaznaczyć też, że w stajniach na Partynicach stoją raczej konie gorącokrwiste, jeszcze bardziej wrażliwe od innych. Dlaczego? Kolejna sprawa to temperament - sposób odbierania bodźców środowiskowych, składowa charakteru konia, która jest niezmienna i wrodzona. Konie gorącokrwiste, czyli pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej oraz mieszanki z dużą domieszką genów powyższych, czystych ras, są końmi o temperamencie ognistym, mocno i gwałtownie reagującymi na bodźce. Spłoszone konie o wadze 400 kg, których czas reakcji jest 16 razy szybszy niż u człowieka, mogą stanowić zagrożenie zarówno dla człowieka, jak i siebie wzajemnie.

Wyścigowe konie, umiejscowione najbliżej sceny, są młode, i jeszcze nie miały szans poznać czym są pobliskie głośne koncerty. Trudno zatem sądzić, że w czasie imprezy będą miały świadomość tego, co się dzieje, i że nic im się nie stanie. - Wrażenia słuchowe uruchamiają u konia odruch orientacyjny, czyli reakcję bezwarunkową na zmianę w otoczeniu. W celu rozpoznania znaczenia bodźca natychmiast zostaje przerwana aktualnie wykonywana czynność. Jeżeli bodziec mieści się w zakresie ontogenetycznego doświadczenia konia i jest pamiętany pozytywnie, to odruch ulega natychmiast wyhamowaniu i zwierzę kontynuuje wcześniej realizowaną czynność. Jeżeli jednak bodziec jest nieznany bądź stresujący, to reakcją jest ucieczka - czytamy w artykule opublikowanym w magazynie Świat Koni (3/2010), autorstwa dr hab. Ewy Jodkowskiej, prof. dr hab. Norberta Pospiesznego i dr Adama Borowicza.

Czy to już znęcanie się?

Co to znaczy? Najkrócej to, że jeśli konie w czasie koncertu będą zamknięte w boksach, to nawet jeśli zwierzęta te jedynie przerwą jedzenie, nagle, ale wielokrotnie, biorąc pod uwagę budowę ich przewodu pokarmowego, może wystąpić realne zagrożenie pojawienia się niebezpiecznej dla życia koni kolki. Jest jeszcze jeden czynnik, o którym mało kto z organizatorów koncertu ma pojęcie. Koń ma IQ na poziomie trzyletniego dziecka. Poruszmy zatem nieco swą wyobraźnię i odpowiedzmy sobie na pewne pytanie. Czy sytuacja, w której zamykamy kilkadziesiąt trzylatków w oddzielnych pomieszczeniach, kiedy dzieci mogą się widzieć, ale nie mogą uciec, a później przez kilka godzin puszczamy im głośną muzykę, jakiej nie znają, jest znęcaniem się psychicznym? No właśnie…

Michał Derkacz

* źródło: https://gazetawroclawska.pl/wroclaw-meskie-granie-na-partynicach-a-co-z-konmi/ar/c1-14246131

fot. pixabay.com/sheilovealways

Słowa kluczowe: koncert, Partynice, Wrocław, słuch konia, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wrocławska Bitwa Kulinarna - makarony
Najlepszy makaron we Wrocławiu! Poznaj wyniki Wrocławskiej Bitwy Kulinarnej Wrocław

Pierwsza edycja Wrocławskiej Bitwy Kulinarnej już za nami.

Wydarzenia zero waste we Wrocławiu Wrocław

Jeśli dbacie o ekologię, to nie może was tam zabraknąć.

Tattoo Konwent
Inne wymiary sztuki na 30. edycji Tattoo Konwent w Gdańsku [Program] Gdańsk

Konwencja tatuażu, która wymyka się wszelkim konwencjom.

Polecamy
W Tatrach znaleziono lisa polarnego!
W Tatrach znaleziono lisa polarnego!

Skąd w Tatrach wzięło się zwierzę nie występujące w Polsce?

Kampania społeczna "Nie kupuj – adoptuj”
Kampania społeczna "Nie kupuj – adoptuj”

Celem inicjatywy "Nie kupuj – adoptuj” jest zwiększenie liczby adoptowanych psów z polskich schronisk.

Ostatnio dodane
Wrocławska Bitwa Kulinarna - makarony
Najlepszy makaron we Wrocławiu! Poznaj wyniki Wrocławskiej Bitwy Kulinarnej Wrocław

Pierwsza edycja Wrocławskiej Bitwy Kulinarnej już za nami.

Wydarzenia zero waste we Wrocławiu Wrocław

Jeśli dbacie o ekologię, to nie może was tam zabraknąć.