Wiadomości - Artykuły

Kiedy koniec pandemii? Eksperci WHO analizują sytuację

2020-07-02 09:08:51

Minęła już połowa 2020 r., kwarantanna w Polsce trwa już ponad 3 miesiące, a pandemia COVID-19 trwa w najlepsze. Sytuacja na świecie również nie uległa poprawie. Wielu ludzi zaczyna się zastanawiać, ile jeszcze potrwa pandemia. Swój komentarz w tej sprawie wydał m.in. dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia - Tedros Adhanom oraz inni eksperci WHO.

Zobacz też: Deksametazon obniża liczbę zgonów na COVID-19.

Sprzątaczka

Kiedy koniec epidemii na świecie?

To już 6 miesięcy globalnej epidemii koronawirusa. W tym czasie zrobiono bardzo wiele, by zwalczyć pandemię. Aktualna sytuacja wygląda tak, że na całym świecie mamy ok. 10,5 mln potwierdzonych zakażeń i 500 tys. zmarłych. Szef WHO zaznacza jednak, że rozprzestrzenianie się COVID-19 cały czas przyspiesza. Zaznaczył on, że do skutecznej walki potrzeba solidarności i kompleksowych działań - same testy, maseczki czy śledzenie ognisk zakażeń nie wystarczy - trzeba przeprowadzać je wszystkie na raz i nie rezygnować przedwcześnie z obostrzeń.

Główna naukowczyni w WHO, Soumya Swaminathan twierdzi, że pandemia wirusa SARS-CoV-2 może potrwać jeszcze nawet 4-5 lat. Twierdzi też jednak, że nie będzie to możliwe bez wynalezienia szczepionki i podejmowania dalszych kroków mających na celu ograniczanie liczby zarażonych.

Koniec pandemii w polsce

Sytuacja w naszym kraju również pod wieloma względami jest ciężka do oceny. Wybuch ogniska epidemii na Śląsku znacząco wpłynął na statystyki pandemii w Polsce. Ciężko sobie też wyobrazić, żeby jakiś kraj położony w sercu Europy, całkowicie pozbył się koronawirusa podczas gdy ten nadal szaleje w reszcie świata.

Nie oznacza to jednak, że lockdown będzie trwał w nieskończoność. Jak dobrze wiemy, aktualnie trwa odmrażanie gospodarki. Liczne obostrzenia, w tym to dotyczące ciągłego noszenia maseczki, są luzowane. Powoli otwierają się też kina, dopuszczane są też nieduże zgromadzenia.

O ile więc zagrożenie stwarzane przez COVID-19 będzie nam towarzyszyć najpewniej jeszcze dosyć długo, tak dzięki odpowiedniej profilaktyce, będziemy mogli powoli wracać do normalności a jego wpływ na naszą codzienność będzie maleć, choć nie prędko zniknie całkowicie.

KSK

fot. Zuzanna Mocny

Źródła: who.int; gazeta.pl; o2.pl

Słowa kluczowe: Koniec Pandemii na świecie, Koniec Epidemii w Polsce, Kwarantanna, 2020, Statystyki, Opinie, WHO
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
KFC Gwardia Wrocław - obÃłz w Borowicach
KFC Gwardia Wrocław rozpoczyna obóz w Borowicach Wrocław

Góry, cisza i czas, który możemy poświęcić na pracę. Niczego więcej nam nie potrzeba - opisuje trener Krzysztof Janczak.

Śmierć Dominika Kaczora
Dominik Kaczor nie żyje. Klub piłkarza pomoże rodzinie w sprowadzeniu ciała do kraju

Tragiczny finał poszukiwań sportowca, który zaginął w Holandii.

Łukasz Szumowski
Koronawirus: Rząd dzieli Polskę na strefy

Powiaty będą miały trzy kolory - zielony, żółty albo czerwony.

Polecamy
Bitwa warszawska 1920
100-lecie Bitwy Warszawskiej. Dziesiątki wydarzeń w całej Polsce

Koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - kilkadziesiąt wydarzeń w całym kraju upamiętnią zwycięską Bitwę Warszawską.

Joe i Sophie
Aktorka z "Gry o tron" - Sophie Turner urodziła. Poznaj imię dziecka

Joe Jonas i Sophie Turner doczekali się pierwszego dziecka! Sprawdź jak ma na imię.

Polecamy
Ostatnio dodane
KFC Gwardia Wrocław - obÃłz w Borowicach
KFC Gwardia Wrocław rozpoczyna obóz w Borowicach Wrocław

Góry, cisza i czas, który możemy poświęcić na pracę. Niczego więcej nam nie potrzeba - opisuje trener Krzysztof Janczak.

Śmierć Dominika Kaczora
Dominik Kaczor nie żyje. Klub piłkarza pomoże rodzinie w sprowadzeniu ciała do kraju

Tragiczny finał poszukiwań sportowca, który zaginął w Holandii.