Wiadomości - Artykuły

Kiedy będzie można zaobserwować Zimny Księżyc?

2022-12-05 09:22:48

Wielkimi krokami zbliża się kolejne niesamowite wydarzenie. Już za kilka dni na niebie pojawi się Zimny Księżyc! Skąd wzięła się nazwa tego zjawiska i kiedy będzie można je zaobserwować?

Zobacz też: W jakich przypadkach można zostać powołanym w Polsce do wojska?

Kiedy w grudniu będzie można zaobserwować Zimny Księżyc?Kiedy Zimny Księżyc będzie widoczny?

Pełnia Księżyca to wyjątkowe zjawisko, na które każdego miesiąca czeka z niecierpliwością spore grono pasjonatów. I nic dziwnego! Gwarantuje ono bowiem niezapomniany widok, fascynujący nie tylko astronomów, ale również zwykłych ludzi. W grudniu to wydarzenie będzie miało szczególny charakter, ponieważ na niebie pojawi się Zimny Księżyc, nazywany także Księżycem Długich Nocy. Rozświetlony nieboskłon będzie można podziwiać w dniach 6–10 grudnia. Natomiast jego kulminacja nastąpi w czwartek 8 grudnia o godz. 5:09 czasu polskiego. Jest to bez wątpienia najlepszy moment na obserwację, ponieważ wówczas Księżyc będzie widoczny w całej swej okazałości.

Znaczenie Zimnego Księżyca

Określenia Zimny Księżyc oraz Księżyc Długich Nocy pochodzą z dawnych czasów, gdy ludzie uważnie obserwowali zjawiska zachodzące na niebie i dostosowywali do nich rytm swojego życia. Zimna Pełnia nawiązuje oczywiście do grudniowej pogody, kiedy następuje gwałtowne ochłodzenie i pojawiają się opady śniegu. Natomiast Pełnia Długich Nocy odnosi się do zmiany długości dnia i nocy. W grudniu bowiem świt nastaje bardzo późno, a zmrok — zapada bardzo wcześnie. Co ciekawe, Zimny Księżyc to niejedyna niezwykła nazwa. Pełnie pojawiające się w pozostałych miesiącach również mają swoje określenia, wśród których można wyróżnić chociażby Wilczy Księżyc (styczniowa pełnia), Śnieżny Księżyc (lutowa pełnia), Różowy Księżyc (kwietniowa pełnia) i Truskawkowy Księżyc (czerwcowa pełnia).

Jak pełnia Księżyca wpływa na zdrowie?

Nie jest tajemnicą, że pełnia Księżyca ma niekiedy znaczny wpływ na samopoczucie. Wiele osób skarży się wówczas na poważne problemy ze snem. Ludzki organizm najlepiej regeneruje się w całkowitych ciemnościach, a mocno rozświetlone niebo z pewnością temu nie służy. Wśród często pojawiających się dolegliwości spowodowanych pełnią znajdują się także obniżony nastrój, problemy z koncentracją oraz zmęczenie. Nie należy się jednak za bardzo przejmować tym stanem, ponieważ zwykle jest on przejściowy i po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy.

WG

fot. pexels

Źródło: eska.pl, interia.pl

Słowa kluczowe: Księżyc, pełnia Księżyca, Zimny Księżyc
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Breakfast Week
Śniadaniowe trendy: odkryj nowe smaki na Breakfast Weeku!

Popisowe śniadania, kawa na roślinnym i towarzystwo bliskich - czy można lepiej rozpocząć dzień?

Erik Exposito ambasadorem klockoMANII
Erik Exposito z LEGO. To na szczytny cel! [FOTO]

Kapitan Śląska Wrocław został ambasadorem klockoMANII.

Polecamy
Brave Kids 2019
Oto twarz Brave Kids 2019

Dziewczynka z Amazonii utożsamia trzy wymiary autentyczności.

Korter
Kupno mieszkania krok po kroku - digest dla nabywców

Najbardziej pożądany zakup w życiu - cóż może stać na przeszkodzie, gdy już poukładaliśmy sobie finanse i plany?

Ostatnio dodane
Breakfast Week
Śniadaniowe trendy: odkryj nowe smaki na Breakfast Weeku!

Popisowe śniadania, kawa na roślinnym i towarzystwo bliskich - czy można lepiej rozpocząć dzień?

Erik Exposito ambasadorem klockoMANII
Erik Exposito z LEGO. To na szczytny cel! [FOTO]

Kapitan Śląska Wrocław został ambasadorem klockoMANII.

Popularne
15 marca - Światowy Dzień Snu. Jak spać dobrze?
15 marca - Światowy Dzień Snu. Jak spać dobrze?

Sen bardzo wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.