Wiadomości - Artykuły

Karolina Gorczyca, Marta Żmuda Trzebiatowska i Mikołaj Roznerski przygotowują Solidarną Paczkę [WIDEO]

2022-06-23 11:36:24

Solidarna Paczka to specjalna edycja Szlachetnej Paczki. W jej ramach każdy ma szansę pomóc ukraińskim rodzinom. W akcję zaangażowali się Karolina Gorczyca, Marta Żmuda Trzebiatowska i Mikołaj Roznerski.

Solidarna Paczka

– Razem z moimi kolegami przygotowujemy Solidarną Paczkę dla jednej z ukraińskich rodzin. Wspólnie wybraliśmy rodzinę pani Oleny, która miała swój świat, a dzisiaj znalazła się w nowej roli. Scenografia jej życia zamieniła się w wojenny dramat. Dzisiaj jej nową rolą jest rola samotnej matki w obcym kraju, gdzie musi być silna dla swoich dzieci i dla swojego męża, który został w Ukrainie. Jest to na pewno jedna z jej najtrudniejszych ról – wyjaśnia Karolina Gorczyca, która razem z Martą Żmudą Trzebiatowską i Mikołajem Roznerskim przygotowała pomoc dla jednej z rodzin włączonych do Solidarnej Paczki.

Komu pomagają aktorzy w ramach Solidarnej Paczki?

Aktorzy: Karolina Gorczyca, Marta Żmuda Trzebiatowska i Mikołaj Roznerski zdecydowali się pomóc rodzinie pani Oleny, tworząc dla niej Solidarną Paczkę w ramach specjalnej edycji Szlachetnej Paczki.

– Pani Olena przyjechała do Polski na początku wojny 5 marca ze swoimi synami 14-letnim Yehorem, 11-letnim Denisem i 6-letnim Żenią. Są tutaj już parę miesięcy, mieszkają w jednym mieszkaniu, które dzielą z inną rodziną. Mieszka tam kobieta z dzieckiem – opowiada wzruszającą historię Marta Żmuda Trzebiatowska. Mikołaj Roznerski kontynuuje: – Dzieci pani Oleny uczą się zdalnie w szkole ukraińskiej. Zostały zapytane o to, czego najbardziej potrzebują. Powiedziały, że potrzebują słuchawek.

Przez to, że rodzina ma do dyspozycji tylko jeden pokój, bracia często przeszkadzają sobie w zajęciach. Brakuje im wspomnianych słuchawek i tabletu, dzięki któremu jeden z nich nie będzie musiał się uczyć na telefonie. Najtrudniejsza dla rodziny jest rozłąka z mężem i mamą Oleny oraz z dwoma starszymi, dorosłymi już dziećmi, które mieszkają w innym mieście. Kobieta bardzo martwi się o przyszłość – szczególnie, że kończy się czas bezpłatnego korzystania z mieszkania, a ona jeszcze nie znalazła pracy.

Rodzina nie planuje wracać do Ukrainy. W Polsce jest bezpiecznie. Bardzo doceniają pomoc, którą otrzymali, a jednocześnie mają trudność, by prosić o cokolwiek.

"W kinie lubimy zwroty akcji, ale w życiu doceniamy stabilność"

Pani Olena pragnie podjąć pracę, aby móc samodzielnie się utrzymywać, w tym celu zamierza nauczyć się języka polskiego. Mówi, że paczki żywnościowe byłyby dużym wsparciem, jednak jej celem jest samodzielność. Pani Olena opowiadając swoją historię, przeciera zniszczone okulary. Kupiła je w drogerii. Nie zna swojej wady wzroku. To jednak jedna z najmniejszych niewiadomych, którym ostatnio przyszło jej stawić czoła.

– Masz szansę pomóc tym, którym wojna odebrała tak wiele. Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl  i wybierz potrzebującą rodzinę – zachęca Marta Żmuda Trzebiatowska i dodaje: – W kinie lubimy zwroty akcji, ale w życiu doceniamy stabilność. Pomóżmy tym rodzinom ją zyskać.

Na stronie www.szlachetnapaczka.pl można znaleźć historie rodzin, takich jak rodzina pan Oleny, do których dotarli wolontariusze Solidarnej Paczki. Do każdej historii dołączona jest lista konkretnych potrzebdanej rodziny.

Tworząc Solidarną Paczkę, dajesz konkretnej rodzinie nie tylko przedmioty, ale też nadzieję, spokój i szansę na samodzielność.

Oni nas potrzebują

Wojna wciąż trwa. Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do ponad tysiąca rodzin, które uciekły przed wojną w Ukrainie, a które wciąż potrzebują pomocy. To ludzie, którzy mieli domy, szczęśliwe życie, a do Polski trafili z jedną walizką i w ubraniach, które mieli na sobie. Są wśród nich dzieci.

Rodziny zostały włączone do Solidarnej Paczki, czyli specjalnej edycji Szlachetnej Paczki. Projekt zakłada mądrą i indywidualną pomoc. Wolontariusze sprawdzają, czego rodzina potrzebuje, aby mogła lepiej funkcjonować, odzyskać sprawczość i samodzielność. To właśnie na te potrzeby mogą odpowiedzieć Darczyńcy – przygotować paczki, które trafią do rodzin w Weekend Cudów - 25 i 26 czerwca.

Darczyńców jednak brakuje. Paczka szuka osób, które mogą pomóc. Czasu zostało bardzo niewiele!

Boisz się, że zostało mało czasu i nie zdążysz przygotować Solidarnej Paczki?

Nie jest za późno! Najważniejsze, żeby wszystkie potrzebujące rodziny znalazły swoich Darczyńców, żeby poczuły się ważne, zauważone, a dostarczona, mądra pomoc dała im poczucie oddechu w ich trudnej sytuacji. 

W wielu Solidarnych Paczkach są produkty pierwszej potrzeby, które można kupić w pobliskim sklepie. Pozostałe rzeczy, te bardziej specjalistyczne lub wielkogabarytowe, można dostarczyć też w późniejszym terminie, umawiając się z wolontariuszem wybranej rodziny. W ten sposób pomoc nadal ma szansę dotrzeć do potrzebujących. W skoordynowaniu przygotowania Paczek pomogą też wolontariusze Solidarnej Paczki, Darczyńcy zawsze mogą liczyć na ich rady, podpowiedzi. Dodatkowo na stronach Paczki znajdziesz szereg podpowiedzi, jak w krótkim czasie przygotować pomoc.

fot. Jarosław Barański

MJ/ip

Słowa kluczowe: pomoc, Szlachetna Paczka 2022, jak pomagać
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ultimate Frisbee
AKS Zły Kosmodysk ponownie Mistrzem Polski w plażowym Ultimate Frisbee

19 drużyn z całej Polski walczyło o tytuł Mistrza Polski na gdańskiej plaży Stogi.

Iga Świątek i przyjaciele zagrają w Krakowie Kraków

Charytatywny mecz pokazowy odbędzie się już w lipcu 2022.

PÃłłkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami - Fundacja Potrafię PomÃłc i Gmina Wrocław
Bezpłatne półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami Wrocław

Dowiedz się więcej o inicjatywie Fundacji "Potrafię Pomóc" i Gminy Wrocław.

Polecamy
Runmageddon 2018
Przedsmak Runmageddonu - trening przygotowawczy we Wrocławiu Wrocław

Trening przygotuje uczestników do startu w Runmageddonie Wałbrzych.

Praca w McDonald’s
Praca w McDonald's? Wpisz do CV

Doświadczenie w obsłudze klienta, umiejętność pracy w zespole i dobra organizacja czasu - nic dziwnego, że managerowie z McDonald's są grupą poszukiwaną na rynku pracy.

Polecamy
Ostatnio dodane
Ultimate Frisbee
AKS Zły Kosmodysk ponownie Mistrzem Polski w plażowym Ultimate Frisbee

19 drużyn z całej Polski walczyło o tytuł Mistrza Polski na gdańskiej plaży Stogi.

Iga Świątek i przyjaciele zagrają w Krakowie Kraków

Charytatywny mecz pokazowy odbędzie się już w lipcu 2022.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.