Wiadomości - Artykuły

Kampania na rzecz armii zawodowej

2007-11-26 16:10:02

 Większość Polaków opowiada sie za wprowadzeniem w naszym kraju armii zawodowej. Nowe władze deklarują, że chcą wprowadzić taką armię. Czy jednak nie skończy się tylko na deklaracjach? Obawiamy się, że przejście polskiej armii na zawodowstwo może się opóźnić. W związku z tym portal PrawdziwaDemokracja.pl postanowił rozpocząć społeczną akcję mającą wymusić na politykach, aby jak najszybciej wprowadzić armię zawodową w naszym kraju.

Gdy obecny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski kierował resortem obrony narodowej, deklarował chęć wprowadzenia armii zawodowej. Również były premier Kazimierz Marcinkiewicz był zwolennikiem wprowadzenia takiej armii. Jak widać, nic z tego nie wyszło. Prezydent Lech Kaczyński jest wprawdzie zwolennikiem wprowadzenia armii w pełni zawodowej, ale dopiero za kilka lat. Podobnie uważa LiD.

Portal PrawdziwaDemokracja.pl postanowił rozpocząć społeczną akcję mającą wymusić na politykach, aby jak najszybciej wprowadzić armię zawodową w naszym kraju. Nasza kampania rusza 24 listopada 2007. Tego dnia nowy rząd koalicji PO-PSL otrzymał wotum zaufania w Sejmie. Od tego momentu ponosi on już pełną odpowiedzialność przed Polakami za swoje decyzje i działania. I to od niego będzie zależeć, kiedy uda sie całkowicie zlikwidować armię poborową.

Poniżej prezentujemy wzór petycji, jaką można wysłać e-mailem do władz.Adresy, na które można wysłać petycje: Biuro Krajowe Platformy Obywatelskiej: Na stronie www.platforma.org/kontakt/ możesz wypełnić krótki formularz kontaktowy (podając swoje imię, e-mail i treść wiadomości).

Klub Parlamentarny PO: e-mail: kp-po@kluby.sejm.pl

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów: e-mail: cirinfo@kprm.gov.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej: e-mail: dpi@mon.gov.pl

Treść petycji

Temat petycji: Petycja w sprawie szybkiego wprowadzenia armii zawodowej.

"Szanowni Państwo,

Jako obywatel Rzeczpospolitej Polskiej zwracam się do Państwa z petycją o jak najszybsze zastąpienie armii poborowej armią zawodową. Platforma Obywatelska deklaruje chęć wprowadzenia takiej zmiany. Jednak na razie są to tylko deklaracje. W imieniu swoim oraz większości polskiego społeczeństwa, które popiera te zmiany, żądamy od Państwa wywiązania się z tej deklaracji i jak najszybsze jej zrealizowanie w praktyce."

Z poważaniem
(tu wpisz swoje imię i nazwisko)

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu armii zawodowej

W lutym 2007 CBOS (cbos.pl) opublikował wyniki badań pt. "Stosunek do służby wojskowej" Wynika z nich, że w ciągu ostatnich siedmiu lat aż o 16 punktów (z 35% do 51%) wzrósł odsetek zwolenników przeformowania polskiej armii ? z dotychczasowej, opartej głównie na powszechnym obowiązkowym poborze, na całkowicie zawodową, składającą się z żołnierzy pełniących służbę na podstawie dobrowolnego kontraktu. Co czwarty badany (26%, spadek o 14 punktów od grudnia 1999 roku) uważa, iż polskie siły zbrojne powinny składać się w znacznej części z armii zawodowej, z tym że należałoby również zachować powszechny obowiązkowy pobór. Tylko co dziewiąty respondent (11%, spadek o 4 punkty) nie dostrzega konieczności żadnych zmian w dotychczasowym sposobie rekrutacji żołnierzy.

Poparcie dla idei polskich sił zbrojnych opartych wyłącznie na żołnierzach ochotnikach maleje wraz z wiekiem respondentów. Najniższe jest wśród badanych najstarszych, mających 65 lat i więcej (27%), najwyższe zaś wśród najmłodszych ? od 18 do 34 roku życia (61%), zwłaszcza wśród uczniów i studentów (63%), a więc osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. Poparcie dla profesjonalizacji armii wzrasta natomiast wraz z wykształceniem ankietowanych oraz wielkością miejscowości, w której mieszkają. Idea ta spotyka się ze stosunkowo największą akceptacją wśród osób z wyższym wykształceniem (68%) oraz mieszkańców największych miast (61%). Ci, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową, wprawdzie nieco częściej niż pozostali opowiadają się za pozostawieniem dotychczasowego sposobu rekrutacji do polskiej armii (17%), jednak również wśród nich zdecydowanie przeważa postulat utworzenia wojska zawodowego (54%).

Ponad dwie trzecie badanych (69%) jest zdania, że poborowi, którzy z uwagi na kontynuację nauki nie zostali skierowani do odbycia służby wojskowej, powinni być zwolnieni z tego obowiązku. Większość z nich (38%) proponuje jednak wprowadzenie w zamian za służbę zasadniczą obowiązku przeszkolenia wojskowego, któremu osoby uczące się miałyby podlegać w trakcie lub po ukończeniu edukacji. Pozostali (31%) postulują całkowite zwolnienie poborowych kontynuujących naukę zarówno z odbywania służby wojskowej, jak i z obowiązku przeszkolenia wojskowego. Zdaniem tej grupy badanych, poborowi ci po ukończeniu edukacji powinni być automatycznie przenoszeni do rezerwy, chyba że sami wyrażą chęć odbycia służby lub przeszkolenia. Jedynie co piąty ankietowany (20%) opowiada się za bezwzględnym obowiązkiem służby wojskowej dla tych, którzy z uwagi na kontynuację nauki nie zostali skierowani do armii ? osoby te powinny odbyć służbę wojskową w trakcie lub po ukończeniu edukacji. Co dziewiąty respondent (11%) nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Pełną treść raportu z badań w wersji PDF można ściągnąć klikając na link: www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2007/K_020_07.PDF

O organizatorach kampanii

Kampania została przygotowana przez portal PrawdziwaDemokracja.pl. Celem tego projektu jest doprowadzenie do tego, aby społeczeństwo mogło skuteczniej wpływać na polityków. Projekt składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszy z nich polega na przekonywaniu polityków do wartościowych pomysłów, które poprawią jakość naszego życia w najróżniejszych jego sferach (bezpieczeństwa, dobrobytu, edukacji, itd.). Drugi element ma na celu skłonienie do angażowania się w sprawy kraju Polaków, którzy zupełnie zniechęcili się do polityki i polityków. Chcemy to robić poprzez pokazanie im, że angażowanie się obywateli w politykę nie musi być czymś śmiertelnie poważnym, ale może być świetną zabawą.

Pomysłodawcą projektu jest Aleksander Łamek, autor książki "Prawdziwa demokracja" oraz znany ekspert od terapii śmiechem.


Kampania na rzecz armii zawodowej wspiera portal dlaStudenta.pl

Słowa kluczowe: kampania na rzecz wprowadzenia armii zawodowej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mobilne kontenery to pomieszczenia, w ktÃłrych moÅźna stworzyć takÅźe sanitariaty.
Sanitariat w kontenerze? To możliwe!

Mobilne kontenery to pomieszczenia, w których można stworzyć także sanitariaty.

bitwa na taniec
Zbliża się 10. Bitwa na Taniec we Wrocławiu Wrocław

Już niebawem tancerze z całej Polski zawalczą o Grand Prix.

Polecamy
Kto ma największy wpływ na atmosferę w pracy?
Kto ma największy wpływ na atmosferę w pracy?

Serwis Szybkopraca.pl, w okresie maj-czerwiec 2011, przeprowadził badanie dotyczące opinii Polaków na temat atmosfery w pracy.

Ostatnio dodane
Mobilne kontenery to pomieszczenia, w ktÃłrych moÅźna stworzyć takÅźe sanitariaty.
Sanitariat w kontenerze? To możliwe!

Mobilne kontenery to pomieszczenia, w których można stworzyć także sanitariaty.

Kupony i kody rabatowe