Wiadomości - Artykuły

Jak rozpoznać psa, który jest zmuszany do walk?

Kampania "Stop Walkom Psów"

2021-11-19 08:37:17

Myśleliśmy, że nielegalne walki psów to wymarły proceder. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, w jak wielkim błędzie byliśmy. We wrześniu Komenda Miejska w Opolu poinformowała o zatrzymaniu 41-letniego mężczyzny, podejrzewanego o organizowanie walk psów. Proceder ten, choć nielegalny w świetle polskiego prawa, wciąż ma miejsce w naszym kraju. A takich przypadków było znacznie więcej. Jak rozpoznać zwierze tresowane na bestię, czy też jej komendę?

Stop Walkom Psów - kampania informacyjna

Dlaczego wiemy tak mało o walkach psów i czym one są?

W przeszłości media informowały o podobnych zdarzeniach m.in. w Nowej Hucie, w okolicach Gniezna oraz Nowego Dworu Mazowieckiego. Tego rodzaju krwawe wydarzenia odbywają się jednak w pełnej tajemnicy, przez co rzadko dowiaduje się o nich opinia publiczna.  

Walki psów to wyjątkowo okrutna forma znęcania się nad zwierzętami, w której dwa psy, poddane specjalnej tresurze i warunkowaniu, zmuszane są do starcia, ku uciesze widzów, często obstawiających ich wyniki w ramach zakładów hazardowych. Walka toczy się tak długo, aż jeden z psów nie będzie w stanie dalej jej kontynuować.

Stop Walkom Psów, czyli sposób na zakończenie przemocy

Aby zatrzymać ten okrutny proceder, wystartowała ogólnopolska kampania Stop Walkom Psów. Wchodząc na stronę internetową: https://stopwalkompsow.pl można anonimowo zgłosić podejrzenie wykorzystywania zwierząt w nielegalnych walkach lub przekazać informacje na temat podejrzanych hodowli, w których psy mogą być do nich szkolone. Zgłaszane informacje po poddaniu ich weryfikacji zostaną przekazane organom ścigania i wyspecjalizowanym organizacjom pomocy zwierząt zajmującym się opieką nad krzywdzonymi psami.

Na stronie https://stopwalkompsow.pl można również obejrzeć film promujący kampanię z udziałem Mariusza Bonaszewskiego oraz pobrać materiały na temat problemu walk psów, w tym plakaty i ulotki do samodzielnej dystrybucji.

Jak poznać, że pies może być zmuszany do walk?

Jest kilka wskazówek, których łączne spełnienie może świadczyć o tym, że pies jest wykorzystywany do walk:

  • ma bardzo krótko obcięte lub pogryzione uszy i ogon,
  • ma liczne rany oraz blizny na głowie, szyi, karku i łapach,
  • ma zdeformowane dziąsła i połamane kły,
  • jest trzymany na bardzo grubym i ciężkim łańcuchu,
  • jest regularnie poddawany ćwiczeniom mającym zwiększyć siłę uścisku szczęki i wzmocnić mięśnie karku,
  • jest bardzo agresywny w stosunku do innych psów.

- Walki psów oraz okrucieństwo wobec zwierząt, jakie się z nimi wiąże, nie mogą mieć miejsca we współczesnym społeczeństwie. Psy są powszechnie uznawane nie tylko za naszych towarzyszy, ale nawet za przyjaciół. Czy chcemy pozwalać na wyrządzanie im krzywdy? - pyta Magdalena Sienkiewicz, koordynatorka kampanii Stop Walkom Psów.

Znam psa, który mógł zostać wykorzystany do walk. Co robić?

Jeśli dysponujesz wiedzą na temat podejrzanych hodowli lub miejsc, w których mogą być organizowane walki psów, odwiedź stronę https://stopwalkompsow.pl i wyślij formularz zgłoszeniowy.

Organizatorzy kampanii zapewniają pełną anonimowość wszystkim osobom, które chciałyby się z nimi skontaktować. Wszelkie pozyskane informacje zostaną potraktowane jako w pełni poufne. Wypełniając zamieszczony na stronie formularz, nie trzeba podawać własnych danych, ani adresu kontaktowego. Strona internetowa kampanii nie wykorzystuje ciasteczek śledzących ani żadnych innych technik służących do identyfikowania odwiedzających ją osób, zaś dane wprowadzane do formularza są szyfrowane przed ich wysłaniem z wykorzystaniem tego samego mechanizmu, z którego korzystają banki internetowe.

Zobacz, do czego mogą doprowadzić walki

ip

Słowa kluczowe: Stop Walkom Psów, kampania, pies do walki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Terapia to NIE wstyd. Zbiórka na Terapiobusa

Wspomóż akcje na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego.

Chemeko-System Gwardia Wrocław
Ligowy, mikołajkowy i darmowy! Gwardia Wrocław gra mecz z Lechią Tomaszów Mazowiecki Wrocław

Chcemy, aby podczas mikołajkowego meczu w Hali Orbita panowała niesamowita atmosfera - mówi prezes klubu Łukasz Tobys.

Polecamy
kuna
Zwyczaje kuny domowej

Poznaj ciekawostki o tym popularnym, małym drapieżniku.

Gastro Miasto 5 edycja
5. odsłona Gastro Miasto Wrocław już w weekend Wrocław

Przetestujemy ponad 20 znanych restauracji z Wrocławia oraz, gościnnie, z Krakowa i Sosnowca.

Ostatnio dodane
Terapia to NIE wstyd. Zbiórka na Terapiobusa

Wspomóż akcje na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.