Wiadomości - Artykuły

Jak obniżyć ratę kredytu?

2018-10-10 15:04:31

Większość osób ze stałymi dochodami spłaca również jakiś kredyt. Najczęściej jest to typowy kredyt gotówkowy zaciągany na dowolny cel. Przy jego wyborze zwracamy uwagę na różne aspekty, jednak dla sporego grona kredytobiorców kluczowa jest wysokość pojedynczej raty. Jak ją obniżyć, żeby stanowiła jak najmniejsze obciążenie dla budżetu domowego? Tego dowiesz się dzięki lekturze artykułu.

spłata kredytu - gotówkaDłuższy okres spłaty

Im dłuższy czas spłaty zobowiązania, tym mniejsza pojedyncza rata. Jeśli więc zależy Ci na tym, żeby była ona jak najniższa, poszukuj kredytu z długim terminem płatności. Zwróć jednak uwagę na to, że jeśli wydłużasz czas spłaty, w rzeczywistości Twój kredyt staje się droższy, co wynika z większych odsetek naliczanych za każdy miesiąc spłaty. Nie wybieraj więc maksymalnie odległego terminu i ustal ratę na takiej wysokości, żeby z jednej stronie nie płacić zbyt dużych odsetek, a z drugiej nie obciążać zanadto budżetu domowego wygórowaną ratą.

Skorzystanie z innych produktów banku

Oprocentowanie, a w związku z tym również ratę kredytu gotówkowego da się niekiedy obniżyć poprzez skorzystanie z innych, dodatkowych produktów oferowanych przez bank. Nie jest to żelazną regułą, ale niektóre banki oferują taką możliwość. Przykładowo, jeśli zaciągając kredyt gotówkowy, dobierzesz oprócz tego konto osobiste i kartę kredytową w danej placówce, oprocentowanie kredytu może się obniży  o 0,5%. To, czy taka transakcja będzie możliwa, zależy w dużej mierze od kwoty zobowiązania – im ona większa, tym bank jest chętniejszy do pertraktacji.

Konsolidacja

Konsolidacja to rozwiązanie skierowane do osób, które spłacają jednocześnie kilka kredytów. Polega ona bowiem na łączeniu w jeden produkt paru zobowiązań, w efekcie czego często można zaoszczędzić. Ponieważ wszelkie koszty zostają ujednolicone, kredytobiorca odnosi realną korzyść finansową, co odbija się również na niższej racie. Z reguły jest ona korzystniejsza dla kredytobiorcy niż suma wszystkich rat spłacanych przed konsolidacją. Poza tym konsolidacja ma bardzo praktyczną zaletę, jaką jest ujęcie wszystkich zobowiązań w jednej racie.

Niestety, nie ma nic za darmo – również konsolidacja kosztuje. Wynika to z faktu, że skonsolidowane kredyty zazwyczaj spłaca się dłużej, niż wynosi termin zwrotu ostatniego spłacanego pojedynczo kredytu. W efekcie doliczane są kolejne odsetki, ale dzięki temu rata obciążenie finansowe się zmniejsza poprzez niższą ratę. Sprawdź, jak prezentuje ofertę konsolidacji kalkulator kredytów gotówkowych - https://ekredyt24.com.pl/kalkulator-gotowkowy/

Refinansowanie

Refinansowanie polega na przeniesieniu pojedynczego kredytu gotówkowego do innego banku. Kiedy to się opłaca? Przede wszystkim w sytuacji, gdy zaciągnięty kredyt jest wyraźnie droższy niż oferty aktualnie dostępne na rynku. Jeżeli więc znajdziesz kredyt na znacznie lepszych warunkach niż Twój obecny, warto zdecydować się na refinansowanie.

Artykuł Partnera

fot. unsplash.com/NeONBRAND

Słowa kluczowe: spłata, budżet, opłaty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
MobilneKontenery.pl oferują produkty, ktÃłre ułatwią pracę mały klubom sportowym.
Kontenery szatniowe, czyli idealne zaplecze na odkryte baseny

Zobacz, dlaczego warto wykorzystać kontenery szatniowe na odkrytych basenach!

poÅźyczki całodobowo
Które firmy pożyczkowe proponują pożyczki całodobowo? Warszawa

Dowiedz się, które firmy pożyczkowe rozpatrują wnioski całodobowo.

MS Piłsudski – Ukryta historia
"MS Piłsudski - Ukryta historia" - zaprezentowano edukacyjny projekt VR [WIDEO]

Zobacz relację wideo z pokazu medialnego w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Polecamy
Nasi olimpijczycy i Joanna Jabłczyńska promują zdrowie we Wrocławiu
Nasi olimpijczycy i Joanna Jabłczyńska promują zdrowie we Wrocławiu

Gośćmi specjalnymi wydarzenia był brązowy medalista z Igrzysk w Londynie Damian Janikowski i Anna Jagaciak halowa mistrzyni w trójskoku i skoku w dal.

Cheerleaders Wrocław bawią kibiców piłki ręcznej! [FOTO]
Cheerleaders Wrocław bawią kibiców piłki ręcznej! [FOTO]

- W żaden sposób nie czujemy się dyskryminowane, uprzedmiotowione czy w jakikolwiek sposób poniżone - mówi założycielka zespołu Cheerleaders Wrocław. Zobacz zdjęcia z występów dziewczyn!

Ostatnio dodane
MobilneKontenery.pl oferują produkty, ktÃłre ułatwią pracę mały klubom sportowym.
Kontenery szatniowe, czyli idealne zaplecze na odkryte baseny

Zobacz, dlaczego warto wykorzystać kontenery szatniowe na odkrytych basenach!

poÅźyczki całodobowo
Które firmy pożyczkowe proponują pożyczki całodobowo? Warszawa

Dowiedz się, które firmy pożyczkowe rozpatrują wnioski całodobowo.