Wiadomości - Artykuły

Inicjatywa artystów do walki z koronawirusem

2020-04-20 13:44:34

Ostatnimi czasy nawarstwiają się dramatyczne scenariusze. Ciężko zaakceptować zaistniałą sytuację, która niestety nie staje się korzystniejsza, ponieważ nie można swobodnie się przemieszczać po niezaludnionych miejscach i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Maseczki towarzyszą nam już prawie wszędzie... ale nie sprawiają, że sztuka zanika. 

Walka przeciw koronawirusowi

Mimo pandemii życie nie zatrzymuje się w miejscu. Najważniejsze, że mamy siebie i o tym nie można zapominać. Przepyszny chleb można upiec w domu i to w kilka godzin. Warto więc zrobić zapasy drożdży i działać z pozytywnym nastawieniem. Ludzie mobilizują się do walki z epidemią. Przykładowo więźniowie z Wołowa zostali zaangażowani do szycia maseczek. 

Zostaliśmy zmuszeni do częstszego korzystania z komputerów i smartphonów, technologia żyje w ten sposób z nami na co dzień. W telewizji prócz programów edukacyjnych są też poradniki dotyczące koronawirusa, ale także emisje wzbogacające zwykły repertuar. Można zobaczyć Teatr Telewizji bądź w Internecie wirtualnie zwiedzać muzea. Opcje się rozszerzają i to nie chodzi tylko o premiery na Netflix czy VOD.

Życie w Internecie rozkwita

Pod koniec marca, w którym zaczęła się całkowita izolacja, artyści zainicjowali działania artystyczne w Internecie. Począwszy od interpretowania poezji i literatury do śpiewania znanych piosenek. Kwarantanna nie wyklucza także koncertów online, zwłaszcza na YouTube bądź Facebooku. Akcje tego typu pozwalają zgromadzić środki na nowe maseczki bądź tak bardzo potrzebne sprzęty dla Służby Zdrowia.

Facebookowa akcja #WspieramZDomu istnieje na rzecz organizacji Szlachetnej Paczki. Dostępne są tam koncerty gwiazd w ich czterech kątach. Koncerty mają na celu zebranie środków dla starszych osób oraz podopiecznych organizacji. Odbyły się już wspaniałe występy Krzysztofa Zalewskiego, Mery Spolsky, Karasia/Roguckiego, Arka Kłusowskiego, Skubasa, Smolika wraz Kevem Foxem oraz Barbary Wrońskiej.

Koncertom online towarzyszy niesamowity klimat. Może to dlatego, że artyści żartują z internetową publicznością i na bieżąco podrzucają różne anegdotki dotyczące utworów. Warto więc obserwować tę inicjatywę, bo co chwilę pojawia się coś ciekawego, a przy okazji można wesprzeć potrzebujących!

Zagraniczni aktorzy i piosenkarze zaczęli udostępniać wideo na swoich portalach społecznościowych w formie motywujących przekazów bądź utworów muzycznych. Bono, lider zespołu U2 napisał specjalną piosenkę dedykowaną dla Włoch, które przeżywały krytyczny moment w swoim państwie. Matthew McConaughey z kolei rozpowszechnia na swoich portalach społecznościowych krótkie filmy, w których przemawia do ludzi i motywuje do rozsądnej walki z wirusem

Świetna obsada aktorów z Zespołu Teatru Ateneum zaśpiewała znaną nam wszystkim piosenkę autorstwa Wojciecha Młynarskiego, która jednoczy nie tylko szereg celebrytów, ale też internautów. Wykonali ten utwór w podziękowaniu dla wszystkich zaangażowanych w walkę z wirusem.

Posłuchaj "Jeszcze w zielone gramy" w ich wykonaniu.

Pocieszenie z dawką wiedzy

Poza muzyczną odsłoną inicjatywy artystycznej warto zerknąć także na inne działania. "Aktorzy poezją w wirusa" to grupa facebookowa, gdzie artyści teatralni publikują swoje nagrania. Recytują albo interpretują wybraną przez siebie poezję, niektórzy z nich przedstawiają własne teksty. A wszystko po to, by pokazać, że rozwój intelektualny może być kontynuowany w kreatywny sposób, nawet w aktualnie panujących warunkach. Prócz chwil wzruszenia i internetowego spotkania ze sztuką, użytkownicy tego portalu mogą współtworzyć grupę i udzielać się w dyskusjach.

Przekonaj się, jak brzmi rapowana "Ballada Alpuhara" Mickiewicza oraz śpiewany Brecht w wykonaniu Łukasza Mateckiego. Jego interpretacje trafione są w punkt.

Matecki śpiewa tekst Brechta

Takie działania, jakie oferują aktorzy, niewątpliwie zrzeszają fanów sztuki teatralnej, miłośników poezji i literatury, która odradza się na nowo po odczytaniu na głos. Warto wspomnieć, że niektórzy działacze tej grupy nawiązują kontakty z innymi ludźmi, które mają na celu uczczenie wydarzeń historycznych, w tym Powstania w getcie warszawskim.

Dla miłośników kontaktu z tekstem dramatycznym istnieje opcja czytania performatywnego w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Kwadrat. Tym razem wybór padł na komedię angielskiego dramaturga- Petera Quiltera "4000 dni".

Warto więc spojrzeć na czas kwarantanny w taki sposób, że nie musimy się nudzić ani popadać w depresyjny nastrój. Technologię możemy wykorzystać do spełniania swoich pasji. W końcu można spokojnie zobaczyć swój ulubiony film, odsłuchać nową wersję ulubionej piosenki, wziąć udział w przedstawieniu teatralnym bądź próbie czytanej. Na chwilę przenieść się do innego świata, który najwyżej zaoferuje nam niecne działania antagonistów.

Zobacz także: sztuka podczas pandemii COVID-19>>

Paulina Jakubowska

fot.1: pexels.com/cottonbro

fot.2: screen Facebook.com/Artyści poezją w wirusa

Słowa kluczowe: poezja, piosenki, literatura, walka z koronawirusem, walka artystyczna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
tenis
Australian Open: Iga Świątek odpada w półfinale. To jednak wielki sukces Polki!

Finał Wielkiego Szlema tym razem nie dla naszej zawodniczki.

OPI PIB i Fundacja Edukacyjna Perspektywy poszerzają współpracę

Dowiedz się więcej o nowych możliwościach, które wynikają ze współpracy obu organizacji.

spoofing telefoniczny
ZUS ostrzega przed oszustami. Chodzi o tzw. Spoofing

Metoda "na zmianę numeru" to nowy sposób na oszustwa przez telefon.

Polecamy
Wynajem samochodu na weekend
Wypożyczalnia samochodów w Lublinie - gdzie można tanio wypożyczyć samochód na weekend? Lublin

Chcesz być niezależny i mieć własny środek transportu na czas zwiedzania? Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wypożyczenie samochodu.

kuna
Zwyczaje kuny domowej

Poznaj ciekawostki o tym popularnym, małym drapieżniku.

Polecamy
Ostatnio dodane
tenis
Australian Open: Iga Świątek odpada w półfinale. To jednak wielki sukces Polki!

Finał Wielkiego Szlema tym razem nie dla naszej zawodniczki.

OPI PIB i Fundacja Edukacyjna Perspektywy poszerzają współpracę

Dowiedz się więcej o nowych możliwościach, które wynikają ze współpracy obu organizacji.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.