Wiadomości - Artykuły

Inflacja w 2022 roku: lepiej zapiąć pasy

2022-01-20 13:42:15

Nie ma wątpliwości, że rok 2022 będzie przebiegał pod znakiem inflacji. Narodowy Bank Polski prognozuje, że jej średnioroczny poziom wyniesie 7,6%, a inflacja w Polsce osiągnie szczyt w czerwcu. Później ma być już nieco spokojniej, ale i tak wyżej niż w ubiegłym roku.

Inflacja w 2022 rokuWedług Adama Glapińskiego, prezesa NBP, w czerwcu 2022 roku inflacja ma osiągnąć poziom 8,3%, aby w grudniu spaść do 6,2%. Tymczasem warto pamiętać, że w 2021 roku, według wstępnych danych, średnioroczna inflacja wyniosła 5,1%, a więc była niższa od przewidywanej na rok 2022 o 2,5%.

Zdaniem Adama Glapińskiego najwyższy wzrost cen w 2020 roku będzie dotyczył nośników energii, między innymi gazu, węgla i ropy naftowej, które będą droższe nawet o 27%. Musimy się też liczyć z wysokim wzrostem cen żywności. To efekt gorszych wyników produkcji surowców żywnościowych na świecie, ale także znacznego wzrostu cen nawozów sztucznych. Do ich produkcji wykorzystuje się gigantyczne ilości energii, a jej znacznie wyższa cena powoduje – i na pewno w najbliższych miesiącach będzie powodowała – konieczność podnoszenia cen nawozów. W efekcie rolnicy będą ich używali oszczędniej, a przełoży się na tegoroczne plony. Dotyczy to całego świata. Norweski koncern Yara, jeden z największych na świecie producentów nawozów sztucznych, już pod koniec ubiegłego roku przedstawił analizy, z których wynika, że ze względu na ograniczenie stosowania nawozów sztucznych bezpieczeństwo żywieniowe na świecie będzie zagrożone.

Ceny żywności będą rosły

Według agencji ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), ceny żywności w 2021 roku były wyższe niż w poprzednich latach, mimo że rok 2021 był znacznie bardziej urodzajny od poprzedniego. O ile wskaźnik indeksu globalnego cen żywości w sierpniu 2020 roku niewiele przekroczył 96 punktów, to w 2021 roku skoczył do 127 punktów.

W stosunku do lat 2014-2016 roku cena żywności na globalnych rynkach wzrosła w 2021 roku o 30%. Wzrost napędzany był – i zapewne nadal będzie – przede wszystkim przez wyższe koszty kupna surowców rolnych, w tym niektórych zbóż, soi i oleju palmowego. „W dłuższym horyzoncie nie ma co liczyć na spadki cen żywności. Globalne trendy nie doprowadzą do tego, że żywność nam potanieje. Raczej musimy przyzwyczaić się do dzisiejszych poziomów i do ewentualnej tendencji wzrostowej” – twierdzi Grzegorz Kozieja, dyrektor Biura Analiz Sektora Food&Agro, International Food&Agri Hub Grupy BNP Paribas. Koziej zwraca uwagę, że presja inflacyjna zmusi producentów do podniesienia cen. Globalni producenci żywności – między innymi Nestle, Unilever i Coca Cola – zasygnalizowali to już podczas ogłaszania giełdowych wyników za drugi kwartał. Dalszy wzrost cen żywności jest więc przesądzony, a śladem globalnych koncernów pójdą – muszą pójść ze względu na rosnące koszty produkcji – również mniejsze firmy.

Prognozy mogą być nietrafione

W tej sytuacji wydaje się, że prognoza inflacji prezesa Narodowego Banku Polskiego przedstawiona w ostatnich dniach 2021 roku nie jest nadmiernie pesymistyczna. Przeciwnie, zdaniem jednego z jego poprzedników w NBP, profesora Marka Belki, wydaje się nadmiernie optymistyczna. Jego zdaniem bowiem ewidentnie zmierzamy do poziomów dwucyfrowych.

Pesymizmem może napawać grudniowa ekspertyza Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który stwierdził, że w 2021 roku analitycy systematycznie mylili się co do bieżącej sytuacji inflacyjnej. „Inflacja zaskoczyła w tym roku aż osiem na jedenaście razy. Ponadto pięć razy dynamika CPI (indeks zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych) była wyższa od wszystkich dostępnych prognoz rynkowych”.

Warto pamiętać, że w tym roku cel inflacyjnych NBP wynosił 2,5% – taki poziom inflacji w 2021 roku przewidywał bank centralny. Skończyło się, według wstępnych szacunków, na 5,1%. Inflacja była więc z górą dwa razy wyższa…

Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat inflacji: https://www.f-trust.pl/radzimy-naszym-klientom/co-to-jest-inflacja/

Zastrzeżenia prawne

Niniejsze opracowanie nie stanowi także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego. Niniejsze opracowanie nie stanowi także jakiejkolwiek innej porady w szczególności prawnej bądź podatkowej.

F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.

Artykuł Partnera

fot. materiały F-Trust

Słowa kluczowe: F-Trust, ceny, prognoza, wzrost cen, wartość pieniądza
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim
Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim i zostaje nowym prezydentem Zielonej Góry Zielona Góra

Po 18. latach miasto zadecydowało o zmianach.

Jacek Sutryk wygrywa wybory we Wrocławiu. Zwycięstwo w drugiej turze [FOTO] Wrocław

Jacek Sutryk został ponownie wybrany na prezydenta Wrocławia, pokonując swoją rywalkę Izabelę Bodnar.

Polecamy
Zdjęcie z gali Elite Fighters
Elite Fighters - wyniki walk gali MMA [FOTO]

Zobacz, kto zwyciężył pojedynki podczas gali. Jest też nasza fotorelacja!

Wrocław bez Barier
Wrocław wprowadza nowe przestrzenie miejskie "bez barier" Wrocław

Miasto wprowadza standardy architektoniczne, które ułatwią poruszanie się osób z niepełnosprawnościami.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.