Wiadomości - Artykuły

Ile zarabia prezydent? Pensja prezydenta Polski 2020

2020-06-29 11:22:28

2020 r. przynosił nam wybory prezydenckie. Pandemia koronawirusa spowodowała przełożenie wyborów i liczne pytania o ich sens. Ostatecznie jednak się one odbyły i już wiemy, że w drugiej turze wyborów 2020 zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Ponieważ wiemy już, kto może zostać prezydentem Polski, wiele osób zaczęło zastanawiać, ile zarabia osoba na tym stanowisku? Oto odpowiedź!

Zobacz też: Minimalne wynagrodzenie 2020.

Pieniądze, Polski Złoty, PLN

Ile zarabia Prezydent Polski?

Na wstępie warto zaznaczyć, że pensja Prezydenta RP nie jest stała. Reguluje ją specjalna ustawa z 31 lipca 1981 r. Dotyczy ona wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska w kraju. Dyktuje ona więc też to, jak obliczana jest pensja Prezydenta. Oficjalnie wysokość wynagrodzenia Prezydenta Polski nie jest nigdzie podawana, jednak można ją łatwo wyliczyć.

Na podstawie różnych wyliczeń można stwierdzić, że Prezydent Andrzej Duda w 2020 r. zarabia ok. 20 tys. zł brutto, co oznacza, że na rękę otrzymuje wynagrodzenie w okolicy 14 tys. zł. Podobną kwotę będzie więc otrzymywał on, jeżeli zostanie ponownie wybrany, lub jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020 - wyniki 1. tury.

Pensja prezydenta po kadencji

Oprócz podstawowej Pensji Prezydenta osoba sprawująca ten urząd może też liczyć na dożywotnią emeryturę prezydencką. Podobnie jak podstawowa pensja głowy państwa, jest ona wyliczana na podstawie tzw. kwoty podstawowej ustalanej w corocznym budżecie, co oznacza, że nie jest ona stała. Jeżeli Andrzej Duda przestanie być prezydentem, zacznie otrzymywać on emeryturę oraz pieniądze na prowadzenie biura, w wysokości ok. 10,5 tys zł.

KSK

fot. Mateusz Dach z Pexels

Źródła: businessinsider.com.pl; biznesinfo.pl; money.pl

Słowa kluczowe: Ile zarabia prezydent RP, Pensja prezydenta 2020, Prezydencka emerytura, Kwota
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hero Challenge
Zawody Hero Challenge startują 12 września 2020

Najtrudniejszy, najdłuższy i najcięższy wyścig tego sezonu odbędzie się w dniach 12-13 września 2020 w Dąbrowie Górniczej.

KFC Gwardia Wrocław
Znamy harmonogram okresu przygotowawczego siatkarzy KFC Gwardia Wrocław Wrocław

Tygodniowy obóz w Borowicach, cztery turnieje, a do tego dwumecz z jedynym dolnośląskim przedstawicielem w PlusLidze.

Polecamy
reklama Ulotki - dźwignia sprzedaży od XI wieku
Ulotki - dźwignia sprzedaży od XI wieku

O początkach ulotki słów kilka.

Czy studenci kupują ksiązki przez internet?
Czy studenci kupują ksiązki przez internet?

Prezentujemy wyniki naszej sondy przeprowadzonej wraz z księgarnią internetową profit24.pl.

Ostatnio dodane
Hero Challenge
Zawody Hero Challenge startują 12 września 2020

Najtrudniejszy, najdłuższy i najcięższy wyścig tego sezonu odbędzie się w dniach 12-13 września 2020 w Dąbrowie Górniczej.