Wiadomości - Artykuły

ePUAP już w ochronie zdrowia - czy szkolnictwo wyższe także może liczyć na postęp cyfryzacji?

2020-01-17 13:25:51

W całej Polsce obowiązują już e-recepty, które zastąpiły druki dotychczas wydawane przez lekarzy. Otrzymywane drogą mailową lub przez SMS dzięki systemowi ePUAP pozwalają na wykorzystanie recepty w kilku aptekach, czy sprawdzenie dawkowania leku zaleconego przez lekarza. Postęp cyfryzacji w Polsce umożliwia załatwianie spraw dnia codziennego bez wychodzenia z domu. Trwają rozmowy nad wprowadzeniem platformy ePUAP także w szkolnictwie wyższym. Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się na uczelniach?

ePUAP Przyszłość daje nadzieję na jeszcze większą cyfryzację uniwersytetów i zintegrowanie systemów zarządzania z platformą ePUAP.

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie pozwalające na potwierdzenie tożsamości i złożenie podpisu elektronicznego. Można go założyć przez Internet, wykorzystując potwierdzenie z bankowości elektronicznej lub w punkcie potwierdzającym. Za jego pomocą złożymy wniosek w urzędzie, sprawdzimy historię choroby czy sprawdzimy status podania w Urzędzie Pracy. Takie udogodnienie jest wykorzystywane przez coraz więcej instytucji publicznych. Jak wskazuje ministerstwo finansów, w 2017 roku złożono ponad 68 mln dokumentów w formie elektronicznej.

Wirtualna kolejka

Załatwianie formalności na uczelni to problem dla wielu studentów, zwłaszcza tych niepełnosprawnych lub mieszkających daleko od szkoły wyższej, do której uczęszczają. Chociaż z pomocą przychodzą wirtualne dziekanaty i systemy do zarządzania uczelnią, to procesy takie jak rekrutacja czy złożenie pisma do Dyrektora lub Dyrektorki Studiów wiążą się z koniecznością obecności petenta na uczelni.

ePUAPki formalności

Potwierdzenia tożsamości nie jest jednak jedyną przeszkodą przy rekrutacji. Do przeprowadzenia całego procesu niezbędne jest świadectwo maturalne. Poza fizycznym dokumentem istnieje także forma elektroniczna, zapisana w Krajowym Rejestrze Matur. Skorzystała z niego Politechnika Poznańska. Kandydaci na studia, którzy wyrazili zgodę na przetwarzanie danych osobowych, nie musieli wpisywać wyników egzaminu maturalnego. Niestety, to tylko drobne udogodnienie ponieważ oryginał świadectwa maturalnego nadal musiał zostać dostarczony na uczelnię przez kandydata w przypadku dostania się przez niego na wymarzony kierunek.

Uczelniany ePUAP w praktyce

Dostęp do ePUAP oferuje już np. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, która od 2015 roku nie tylko daje możliwość zatwierdzenia profilu zaufanego, ale również składania przez ePUAP wszelkich podań dotyczących spraw uczelnianych, takich jak np. wnioski o przedłużenie sesji, warunkowe powtarzanie przedmiotu czy kolizję egzaminów

Pełna integracja

Na uczelniach wiele dokumentów można złożyć w formie elektronicznej. Okazuje się jednak, że najczęściej i tak wiąże się to z doniesieniem podpisanego egzemplarza w formie fizycznej. Czy dostawcy oprogramowania dla uczelni wprowadzą do swojej oferty ePUAP, który umożliwiłby załatwienie spraw za pomocą Internetu?

- Pełna integracja systemu do zarządzania uczelnią wyższą z platformą ePUAP jest możliwa. Obecnie trwają rozmowy ze stroną rządową nad projektem wdrożenia takiej funkcjonalności. Problemem do rozwiązania pozostaje równy dostęp do możliwości testowania* dla wszystkich dostawców oprogramowania. Konieczne byłoby porozumienie o współpracy na poziomie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego tak, jak ma to miejsce w przypadku Platformy P1 i e-recepty. Rozwiązaniem mógłby być też ministerialny program walidacji rozszerzeń takich jak ePUAP, zakończony uzyskaniem odpowiedniej aprobaty technicznej. Obawiamy się, że przy braku rozwiązań walidacyjnych i reakcji ze strony ministerstwa istnieją konsorcja, które mogą być faworyzowane.Zapewnienie równych szans na testowane oprogramowania gwarantuje transparentność, przyspieszy proces wdrażania oraz umożliwi studentom i pracownikom szybsze korzystanie z udogodnień. Pozwoli na uniknięcie błędów, które mogą pojawić się przy każdorazowym wprowadzeniu nowych funkcjonalności – mówi Grzegorz Kaliński, Prezes Kalasoft Sp. z o.o. – Wykorzystanie ePUAP w szkolnictwie wyższym oznacza znaczne zmniejszenie kosztów związanych z administracją i obsługą studentów. Zapewni też znaczne odciążenie osób odpowiedzialnych za rekrutację żaków.

*możliwości testowania integracji i interoperacyjności systemu informatycznego z ePUAP na zasadzie zgłoszenia producenta takiego systemu, a nie dopiero po zdobyciu zlecenia na jego wdrożenie na uczelni wyższej.

ip

fot. unsplash.com

Słowa kluczowe: platformy ePUAP, 2020, reforma szkolnictwa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Klub MediaMarkt
Mistrzowskie nagrody w "Klubie niezwyciężonym" w MediaMarkt

Piłkarskie emocje sięgają zenitu w Klubie MediaMarkt.

Polecamy
Namioty Wyklętych 2019
"Namioty Wyklętych" - 5. edycja wydarzenia już 3 marca 2019

To ogólnopolskie wydarzenie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

KFC Gwardia Wrocław
KFC Gwardia Wrocław w lidze zmierzy się z BBTS Bielsko-Biała Wrocław

Po pucharowej rywalizacji z Lechią wrocławianie wracają do gry w KRISPOL 1. Lidze Mężczyzn.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.