Wiadomości - Artykuły

Czym jest wiza i jak ją otrzymać?

2022-11-16 13:38:55

Dawniej podróżowanie zagranicę wiązało się z wieloma trudnościami, w tym z koniecznością dopełnienia mnóstwa różnego rodzaju formalności przed wyjazdem. Na szczęście obecnie wiele państw znacznie upraszcza procedury przekraczania granic, m.in. rezygnując z obowiązku posiadania wiz przez podróżujących. Jednak nie we wszystkich krajach panują takie przepisy. W jakich miejscach wiza wciąż jest wymagana i co trzeba zrobić, aby ją otrzymać?

Zobacz też: Jak przebranżowić się w czasach kryzysu, aby nie żałować?

Czym jest wiza i jak ją wyrobić

Rodzaje wiz

Zgodnie z przepisami wiza jest dokumentem umożliwiającym przekroczenie granicy danego kraju oraz pobyt na jego terenie. Warto przy tym wiedzieć, że wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów wiz. Wiza biznesowa jest wydawana dla podróżujących w celach służbowych, takich jak negocjacje biznesowe czy spotkania służbowe. Wiza imigracyjna przeznaczona jest dla osób starających się o stały pobyt w danym kraju. Wiza pracownicza obowiązuje w przypadku wyjazdów w celach zarobkowych. Wiza tranzytowa pozwala na przejazd przez terytorium konkretnego państwa, aby dostać się do miejsca docelowego. Wizę turystyczną mogą uzyskać osoby podróżujące w celach turystycznych. Natomiast wiza studencka jest wydawana podczas wyjazdów edukacyjnych i naukowych.

Mimo że współcześnie większość państw zniosło przepisy nakazujące posiadanie tego zaświadczenia przez podróżnych, to jednak wciąż istnieje spora grupa miejsc, które takich regulacji nie wycofały. Obecnie Polacy wciąż potrzebują wizy do wjazdu na terytorium takich krajów, jak Rosja, Afganistan, Chiny, Japonia, Malediwy czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, choć oczywiście lista jest o wiele dłuższa.

Jak wyrobić wizę?

W celu wyrobienia wizy należy udać się do odpowiedniej placówki dyplomatycznej lub konsulatu. Warto przy tym wiedzieć, że procedura uzyskania tego rodzaju dokumentu może różnić się w zależności od państwa, jednak istnieją pewne stałe elementy całego procesu. Przede wszystkim konieczne jest prawidłowe wypełnienie wniosku o wydanie wizy, załączenie fotografii wnioskodawcy oraz uiszczenie opłaty. Znaczna część krajów wymaga dodatkowo sześciomiesięcznej ważności paszportu podróżnego w momencie wyjazdu. Inne formalności, jakich trzeba dopełnić, wiążą się często z koniecznością okazania podczas kontroli biletu powrotnego czy karty migracyjnej oraz posiadania środków finansowych na okres pobytu i potwierdzenia ubezpieczenia turystycznego. W związku z tym przed planowaną podróżą należy dokładnie sprawdzić przepisy obowiązujące w wybranym państwie i z wyprzedzeniem przygotować niezbędne dokumenty.

WG

fot. pexels

Źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl, wakacyjnapolisa.pl

Słowa kluczowe: wiza, rodzaje wiz, jak wyrobić wizę
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
euro 2024
Eliminacje do EURO 2024 - kiedy odbędzie się mecz reprezentacji Polski?

Poznaj datę kolejnego meczu reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn.

Kiedy w grudniu będzie moÅźna zaobserwować Zimny KsięÅźyc?
Kiedy będzie można zaobserwować Zimny Księżyc?

Sprawdź, którego dnia grudnia pojawi się na niebie Zimny Księżyc.

spoofing telefoniczny
Oszustwo na "pieniądze z subkonta" - ZUS ostrzega przed podejrzanymi telefonami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami od rzekomych pracowników ZUS.

Polecamy
Kobe Bryant
Kobe Bryant nie żyje

Słynny koszykarz zginął w katastrofie helikoptera.

ŁÃłdź Tattoo Days 2019
Nadchodzi Łódź Tattoo Days 2019 - święto tatuażu, muzyki i rozrywki Łódź

Impreza odbędzie się w dniach 2-3 listopada 2019 w hali Expo-Łódź.

Polecamy
Ostatnio dodane
euro 2024
Eliminacje do EURO 2024 - kiedy odbędzie się mecz reprezentacji Polski?

Poznaj datę kolejnego meczu reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn.

Kiedy w grudniu będzie moÅźna zaobserwować Zimny KsięÅźyc?
Kiedy będzie można zaobserwować Zimny Księżyc?

Sprawdź, którego dnia grudnia pojawi się na niebie Zimny Księżyc.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.