Wiadomości - Artykuły

Czym jest stan wyjątkowy w Polsce i jakie wprowadza ograniczenia?

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-03 13:13:05

2 września Prezydent podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego. Rada Ministrów złożyła wniosek o jego wydanie w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Nowe prawo swoim zakresem obejmie część województwa podlaskiego i lubelskiego. Jakie będą obowiązywały zasady i czego mogą się spodziewać mieszkańcy?

Zobacz też: Manifestacja na rzecz wolnej Białorusi [ZDJĘCIA] >>

Wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej Czym jest stan wyjątkowy i czy można dostać za niego odszkodowanie?

Stan wyjątkowy jest jedną z trzech wymienionych w konstytucji sytuacji, podczas których możliwe jest ograniczenie części praw obywatelskich. Ustawa przewiduje również wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i stanu wojennego. Na podstawie materiałów Radia Zet, wśród zawieszonych praw możemy znaleźć te najbardziej podstawowe, jak:

  • wolności osobistej (art. 97 Konstytucji),
  • nietykalności mieszkania (art. 100 Konstytucji),
  • wolności prasy (art. 105 Konstytucji),
  • tajemnicy korespondencji (art. 106 Konstytucji),
  • prawa koalicji, zgromadzania się i zawiązywania stowarzyszeń (art. 108 Konstytucji).

Co ciekawe, jeśli jego wprowadzenie spowodowało straty finansowe, to można ubiegać się o odszkodowanie. Niestety obejmuje ono wyłącznie wyrównanie. Jeśli przez wprowadzenie stanu wyjątkowego nie zyskaliśmy, tak jakbyśmy mogli, i czujemy się z tego powodu stratni, lecz nasz majątek nie zmniejszył się, to nie otrzymamy żadnego wyrównania.

Koniec z obecnością aktywistów. Jakie są zasady stanu wyjątkowego?

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński podczas konferencji, na której występowali również Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Adam Niedzielski opisał, w jaki sposób stan wyjątkowy wpłynie na życie mieszkańców regionów, które zostały nim objęte:

"Chcę uspokoić mieszkańców miejscowości nadgranicznych. Restrykcje w najmniejszym stopniu nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwości swobodnego wykonywania działalności, chociażby rolniczej na tych terenach, w minimalny stopniu będą dotyczyły stałych mieszkańców tych miejscowości. Natomiast wprowadzą one istotne ograniczenia dla osób z zewnątrz, dla osób obcych na tym terenie, które chciałyby się przemieszczać w tych miejscowościach. Straż Graniczna, Wojsko Polskie i Policja, które będą pilnować porządku w pasie granicznym, muszą mieć instrumenty efektywnego działania. Żadnych wycieczek, żadnych happeningów, żadnych manifestacji w tym pasie granicznym nie będzie można organizować".

Całość wystąpienia Ministra znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/sluzby-specjalne/Stan-wyjatkowy-przy-granicy-z-bialorusia.

Ile potrwa zażegnanie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej?

Mieszkańcy części województw podlaskiego i lubelskiego muszą przygotować się na specyficzny miesiąc. W czwartek, 2 września 2021 r. opublikowano trzy rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Pierwszym z nich jest już wcześniej wspomniany dokument, dotyczący wprowadzenia Stanu wyjątkowego. Będzie on obowiązywał przez 30 dni na terenie 183 miejscowości przylegających do granicy z Białorusią.

Dodatkowe rozporządzenia Rady Ministrów i MSWiA

Kolejnymi zmianami, które zostały wprowadzone do Dziennika Ustaw, są rozporządzenia rady Ministrów w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego oraz MSWiA w sprawie ograniczenia prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni na terenie objętym stanem wyjątkowym. Więcej informacji można znaleźć na rządowych stronach informacyjnych — gov.pl.

Jakie jest uzasadnienie wprowadzenia wniosku?

Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony wyłącznie, gdy istnieje realne zagrożenie dla konstytucyjnego ustroju państwa lub życia jego obywateli, co jest dokładniej rozpisane w art. 228, rozdziale XI Konstytucji. Na granicy polsko-białoruskiej są prowadzone działania reżimu Aleksandra Łukaszenki, które zagrażają bezpieczeństwu nie tylko Polski, ale i Uni Europejskiej. Wielu polityków krajowych i zagranicznych podkreśla istotę nienaruszalności zewnętrznych granic UE. Aby nie dopuścić do ich nielegalnego przekroczenia, należało podjąć pewne środki. Okazało się nimi właśnie wprowadzenie stanu wyjątkowego

Karolina Kwiatek

Fot. Krzysztof Zatycki

Źródła: Gov.pl; TVN24; Radio Zet

Słowa kluczowe: stan wyjątkowy, granica polsko-białoruska, dekret, aktywiści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal rÃłwności 2021 II
Festiwal równości II w Krakowie

Sprawdź program II części Festiwalu.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny znów wychodzi na ulice

Dowiedz się więcej na temat nadchodzącej akcji.

Szczepienia COVID-19
Kto będzie mógł się zaszczepić trzecią dawką przeciw COVID-19 od 24 września?

Kto aktualnie będzie mógł przyjąć trzecią dawkę przeciw koronawirusowi?

Polecamy
36. PKO Wrocław Maraton
36. PKO Wrocław Maraton za nami. Zobacz fotorelację! Wrocław

Zobacz zdjęcia z zawodów we Wrocławiu, które zaliczane są do Korony Maratonów Polski!

Wpływ protestów na pandemię COVID-19. Czy USA czeka potężna fala zachorowań?

"Zalecamy zostać w domu, chyba że idziecie protestować". Czy w Stanach już zapomniano o wirusie?

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwal rÃłwności 2021 II
Festiwal równości II w Krakowie

Sprawdź program II części Festiwalu.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny znów wychodzi na ulice

Dowiedz się więcej na temat nadchodzącej akcji.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.