Wiadomości - Artykuły

Czy szachy są rasistowskie? Burza wokół niedoszłej dyskusji w australijskim radiu

2020-06-24 09:53:30

ABC (Australian Broadcasting Corporation) to australijski dostawca programów telewizyjnych i radiowych. Zaprosili oni do dyskusji Johna Adamsa, który do 2015 r. reprezentował australijską federację szachową. Tematem miały być zasady w szachach, wedle których biała strona zaczyna pierwsza. Rozważania miały dotyczyć potencjalnego rasistowskiego podłoża tej reguły i potrzeby jej zmiany.

Zobacz też: Badania dotyczące białych robotów i rasizmu.

Gra w szachy

Planowany program o szachach w Australii

John Adams nie przyjął zaproszenia. Co więcej, opisał on całą sytuację na Twitterze, dosyć wyraźnie krytykując stację ABC za skupianie się na rzeczach, które jego zdaniem, nie dość, że same w sobie są bez sensu, to jeszcze zajmują czas, który można poświęcić na ważniejsze sprawy:

- UWAGA! Otrzymałem właśnie telefon od producenta w ABC Sydney, z prośbą o komentarz dotyczący szachów. ABC obrało stanowisko, że szachy są RASISTOWSKIE, ponieważ białe figury zaczynają pierwsze. Proszą o komentarz od instytucji szachowych, czy zasady powinny być zmienione.

Możecie być pewni, że opłaceni przez podatników krajowi nadawcy będą nakładać na marksistowską ideologię na wszystko w Australii. Patrząc na dramat wywołany przez COVID-19, jestem zaskoczony, że ABC skupia się na tak nieistotnych rzeczach.

By zobaczyć pełny wpis Adamsa trzeba wejść w rozpoczęty przez niego wątek na twitterze:

Zobacz też: Recenzja filmu "Policja i rasizm".

Odpowiedź stacji ABC i stanowisko australijskiej federacji szachowej

James Valentine, prowadzący program radiowy, w którym miała odbyć się rozmowa, odpowiedział na zarzuty Adamsa. Podkreślił on, że stacja nie chciała zająć żadnego stanowiska i nazywać szachy jako rasistowskimi tylko zaprosić do dyskusji na ten temat.

Głos w sprawie zabrał też Dr Kevin Bonham, aktualny członek komitetu australijskiej federacji szachowej. Stwierdził, że to, że białe figury szachowe poruszają się jako pierwsze, nie ma podłoża rasowego. Wskazał też, że taka standaryzacja i ujednolicenie ma wiele korzyści dotyczących m.in. publikacji poradników szachowych. Same kolory bardziej zaś nawiązują do barw noszonych przez dwie armie podczas bitwy. Bonham powiedział też, że nie ma powodu, by podczas amatorskiej partii szachów, czarne figury nie mogły zacząć pierwsze.

Potwierdził on też, że stacja nie miała zamiaru z góry przyjmować żadnego stanowiska przed wywiadem. Nawiązał on też do artykułu The Daily Telegraph, który miał dosyć jednostronnie przedstawić sprawę i ukazać ABC w złym świetle.

KSK

fot. Michal Jarmoluk z Pixabay

Źródła:

Słowa kluczowe: John Adams, Kevin Bonham, ABC Sydney, Szachy, Zasady, Dyskusja, Rasizm
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Narodowy Dzień Sportu - trening judo
Narodowy Dzień Sportu już za nami [Podsumowanie]

Polacy kochają sport! W sobotę, 19 września, w całym kraju odbyły się bezpłatne treningi sportowe dla dorosłych i dzieci.

Jesienne liście
Pierwszy dzień jesieni 2020 - wszystko co musisz wiedzieć!

Kiedy zaczęła się jesień i co to oznacza? Dowiedz się, jak się na nią przygotować!

eWinner Gwardia Wrocław - AZS AGH KrakÃłw
eWinner Gwardia Wrocław wygrywa z AZS AGH Kraków 3:1 [FOTO]

Od zwycięstwa sezon 2020/21 rozpoczęli siatkarze, którzy poza drugim setem, kontrolowali wydarzenia na boisku. Zobaczcie zdjęcia z meczu!

Polecamy
Łukasz Szumowski
Koronawirus: Rząd dzieli Polskę na strefy

Powiaty będą miały trzy kolory - zielony, żółty albo czerwony.

Agencja fotograficzna – najlepszy partner w sprzedaÅźy nieruchomości?
Agencja fotograficzna – najlepszy partner w sprzedaży nieruchomości? Poznań

Dziś każdy, kto ma dostęp do technologii mobilnej, może poczuć się jak zawodowy fotograf.

Polecamy
Ostatnio dodane
Narodowy Dzień Sportu - trening judo
Narodowy Dzień Sportu już za nami [Podsumowanie]

Polacy kochają sport! W sobotę, 19 września, w całym kraju odbyły się bezpłatne treningi sportowe dla dorosłych i dzieci.

Jesienne liście
Pierwszy dzień jesieni 2020 - wszystko co musisz wiedzieć!

Kiedy zaczęła się jesień i co to oznacza? Dowiedz się, jak się na nią przygotować!

Konkurs Ziaja
Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.