Wiadomości - Artykuły

Czy odbędzie się druga fala mobilizacji w Rosji?

2023-01-18 16:01:58

Amerykański Instytut Badań nad Wojną ocenił, że już w środę 18 stycznia Władimir Putin ogłosił drugą falę mobilizacji w Rosji. Wszystko to ma się wydarzyć podczas przemówienia z okazji 80. rocznicy przełamania przez wojska sowieckie niemieckiego oblężenia Leningradu.

Zobacz też: Iga Świątek zaprasza do wspólnej akcji

RosjaDruga fala mobilizacji w Rosji

Tocząca się wojna w Ukrainie przyniosła ze sobą wiele nieoczekiwanych zwrotów. We wrześniu 2022 roku prezydent Rosji wezwał obywateli kraju do “częściowej mobilizacji”. Jak ogłasza ISW możliwe, że Putin będzie chciał ponownie wykonać ten sam ruch. Według badaczy lubi on wykorzystywać symbolikę istotnych dat, aby bezpośrednio zwracać się do narodu. Może być więc to kolejna okazja, którą wykorzysta, aby powiększyć szeregi wojska. Mowa tu nawet o łącznej liczbie 1,5 miliona osób.

Minister obrony Rosji o planach na rok 2023-2026

Dzięki takiej mobilizacji Rosja mogłaby prowadzić działania wojenne już nie tylko w Ukrainie, ale również na większą skalę. Wzrost liczby potencjalnych żołnierzy przewiduje się, że będzie wykorzystany do umocnienia granic z Finlandią. Jak ogłosił Siergiej Szojgu - minister obrony Rosji między rokiem 2023 a 2026 mają zostać wprowadzone reformy wojskowe, które pozwolą na rozbudowanie sił zbrojnych kraju. Nowe wytyczne, które dostali rosyjscy żołnierze na froncie mają również poprawić skuteczność łańcuchów dowodzenia. Ograniczony został im dostęp do korzystania z prywatnych samochodów oraz niektórych prywatnych urządzeń elektronicznych w strefie walki.

Ogłoszenie “częściowej mobilizacji” w 2022 roku nie cieszyło się jednak publiczną akceptacją przez obywateli. Wielu młodych mężczyzn uciekało z kraju, powstały wielokilometrowe kolejki przy granicy z innymi państwami, a także pojawiły się protesty na ulicach. Nie wiadomo, jednak jak tym razem zareagują Rosjanie, kiedy po raz kolejny zostaną oni wezwani do wzięcia udziału w wojnie na terenie Ukrainy.

BS

fot. zrzut ekranu z YouTube/Guardian News

Źródło: pap.pl

Słowa kluczowe: Rosja, druga fala mobilizacji, Władimir Putin, wojna w Ukrainie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu
Otwarto Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Na czym konkretnie ma polegać działalność tej placówki?

Polecamy
Światełko dla Pawła Adamowicza
Światełko dla Adamowicza - Polacy uczcili prezydenta Gdańska [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z wydarzeń, które zgromadziły ludzi poruszonych śmiercią prezydenta Adamowicza.

Powrót Anonymous. Hakerzy zdjęli stronę policji z Minneapolis i zapowiadają ujawnienie jej tajemnic

Powrót Anonymous. Hakerzy zdjęli stronę policji z Minneapolis i zapowiadają znacznie więcej

Polecamy
Ostatnio dodane
Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu
Otwarto Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Na czym konkretnie ma polegać działalność tej placówki?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.