Wiadomości - Artykuły

Czy matura zostanie unieważniona? - CKE komentuje sprawę przecieków

2021-05-07 10:03:18

Już 4 maja 2021 roku rozpoczęły się matury, do których przystąpili tegoroczni licealiści. Serię egzaminów zaczęli języka polskiego, a następnego dnia odbyła się matura z matematyki na poziomie podstawowym. Czy wzrost wyszukiwania problematyki, która wystąpiła na sprawdzianach dojrzałości wpłynie na ich unieważnienie?

Zobacz też: Akrusze egzaminacyjne - Matura 2021

Czy matury zostaną unieważnione?

W skrócie:

  • Tegoroczne matury rozpoczęły się 4 maja.
  • Aby zdać egzamin dojrzałości, należy uzyskać minimum 30% z j. polskiego, matematyki i j. angielskiego na poziomie podstawowym.
  • 4 i 5 maja zauważono wzrost wyszkuiwanych fraz w wyszukiwarce Google użytkownicy zaczęli wyszukiwać frazy, które wystąpiły później na maturze z języka polskiego i matematyki.
  • CKE złożyła w tej sprawie doniesienie o ew. popełnieniu przestępstwa do policji oraz prokuratury.

Egzamin maturalny - zmiany

Tegoroczne matury różnią się pod wieloma względami od tych, które miały miejsce parę lat temu. Z powodu pandemii COVID-19, a co z tym się wiążę długim okresem zdalnego nauczania, licealistów w tym roku obowiązują inne zasady dotyczące egzaminu. Aby zdać tegoroczną maturę, należy uzyskać minimalnie 30% z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego na poziomie podstawowym. Co ciekawe, uczniów w tym roku obowiązuje zmniejszony zakres wiedzy z podstawy programowej. Chwilę przed pierwszymi obowiązkowymi sprawdzianami z wiedzy, w wyszukiwarce Google, zauważono masowe wyszukiwanie problematyki, która następnie pojawiła się podczas oficjalnych matur. Czego dokładnie dotyczyły wyszukiwane zagadnienia?

Matura 2021 - przecieki zadań

We wtorek 4 maja 2021 roku około godziny 7:17 popularność w Google Trends zaczęła zyskiwać fraza "Lalka ambicja", oprócz tego wpisywane były także fazy "motyw ambicji", "Wokulski" lub "ambicja w lekturach". Jak się okazało, zainteresowanie tym tematem nie było przypadkowe. Kiedy CKE udostępniło arkusze maturalne z języka polskiego, okazało się, że temat rozprawki, o którym należało napisać, brzmiał: "Czy ambicja ułatwi człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury." Największa ilość wyszukiwania wspomnianych fraz wystąpiła w województwie podlaskim oraz mazowieckim.

Następnego dnia tj. 5 maja 2021 roku, przed maturą z matematyki po internecie można było zobaczyć zdjęcie kartki, na której zostały zapisane odpowiedzi do poszczególnych zadań zamkniętych. Niektórzy internauci potwierdzają, że wskazane na kartce wyniki, rzeczywiście wystąpiły na maturze, co oznaczałoby kolejny, wcześniejszy przeciek informacji. Innym dowodem ewentualnego udostępnienia arkuszy ma być wzrost wyszukiwań w Google frazy "ośmiokąt foremny".

Jak sytuacje przecieków komentuje CKE?

Już pierwszego dnia matur CKE dostała informacje na temat ewentualnych przecieków zadań z tegorocznych arkuszy maturalnych. W związku z tym wydała specjalne ogłoszenie, które ma dotyczyć postępowania w związku z egzaminami na poziomie podstawowym z języka polskiego i matematyki.

Na razie nie ma informacji dotyczących unieważnienia matur. Aktualnie trwa weryfikacja zgromadzonych informacji na temat ewentualnych przecieków informacji przez odpowiednie służby. Uczniowie będą więc musieli zaczekać na oficjalną decyzję dotyczącą ważności wyników matur.

BS

fot. Krzysztof Zatycki

Źródło: radiozet.pl, tvn24.pl

Słowa kluczowe: matura 2021, CKE, egzamin maturalny, odpowiedzi, przecieki zadań, język polski, matematyka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Klub MediaMarkt
Mistrzowskie nagrody w "Klubie niezwyciężonym" w MediaMarkt

Piłkarskie emocje sięgają zenitu w Klubie MediaMarkt.

Polecamy
ksiąÅźę Karol i krÃłlowa ElÅźbieta II
Książę Karol ma koronawirusa. Czy zaraził królową Elżbietę II?

Brytyjski następca tronu jest kolejnym zarażonym.

30-lecie przemian gospodarczych w Polsce

Co każdy Polak powinien wiedzieć o historii polskiej gospodarki?

Polecamy
Ostatnio dodane
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.