Wiadomości - Artykuły

Czy istnieje życie na Marsie? Rozpozęła się nowa misja NASA "Mars 2020 Perseverance"

2020-07-30 14:53:10

Już 30 lipca 2020 roku o godzinie 13:50 ruszy misja "Mars 2020 Perseverance". Rakieta "Atlas 5" ma wystartować z Przylądka Canaveral na Florydzie do krateru Jezero na Marsie. Na czym będą polegały zadania nowego łazika?

Łazik Perseverance - informacje

"Perseverance" to bezzałogowy łazik o 2 metrach wysokości i 3 metrach długości, ważący ponad tonę. Jego budowa zajęła naukowcom 8 lat i kosztowała 2,5 mld dolarów. Razem z nim do lotu przygotowuje się dron "Ingenuity". Ma to być pierwszy ziemski latający pojazd, który wzbije się do kontrolowanego lotu na innej planecie.

Od czego zależał termin wystrzelenia rakiety?

Data wystrzelenia rakiety nie jest przypadkowa. Już 27 lipca 2020 roku Mars znajdzie się 57,770 mln kilometrów od Ziemi. Oznacza to, że będzie on 17 mln kilometrów bliżej niż dwa lata temu. Łazik ma wylądować na planecie 18 lutego 2021 roku. Kolejne takie okno czasowe, w którym będzie możliwe wstrzelenie następnych robotów na Marsa, odbędzie się dopiero w 2022 roku.

Zobacz też: Start rakiety Falcon 9

Zadania robota

Misją łazika ma być eksploracja genealogicznego zróżnicowania w miejscu jego lądowania. Zakłada się, że w miejscu, w którym będzie się znajdował, kilka milionów lat temu mogło istnieć jezioro. Dzięki jednemu z instrumentów o nazwie "SHERLOC" łazik będzie mógł skanować osad krateru przy pomocy ultrafioletowego lasera w poszukiwania białka, czyli znaku życia. Ciekawe próbki będą przechowywane przez robota z myślą o tym, że kiedyś zostaną one przetransportowane na Ziemię. Łazik podejmie również próbę wytworzenia tlenu z dwutlenku węgla licznie występującego na Marsie. Ten eksperyment, będzie miał ważne znaczenie dla przyszłych misji wysłania astronautów na Czerwoną Planetę.

Jakie są fazy misji na Marsa i na czym polegają?

Pierwszą fazą programu jest dostarczenie łazika na powierzchnię Marsa, gdzie pobierze 42 próbki. Drugi etap rozpocznie się w 2026 roku, wystartuje wtedy z Ziemi kolejny statek kosmiczny, który w 2028 roku ma wylądować w tym samym kraterze Jezero. Nowy robot będzie miał za zadanie przechwycić zebrane próbki, a następnie przetransportować je do statku, który wystartuje w stronę Ziemi. Ostatnia faza misji ma polegać na wystrzeleniu kolejnej rakiety kosmicznej do marsjańskiej orbity, która zsynchronizuje swój lot z wystrzelonym z Marsa statkiem, następnie przechwyci go i odbierze przewożone na nim próbki. Przewiduje się, że 2031 rok, będzie terminem zakończenia misji, równoznacznym z powrotem trzeciego statku na Ziemię

NASA przedstawiło cel misji w krótkiej wizualizacji na Instagramie:

BS

fot. instagram.com/nasa

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, tvn24.pl

Słowa kluczowe: NASA, Mars, statek kosmiczny, Perseverance
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
KFC Gwardia Wrocław - obÃłz w Borowicach
KFC Gwardia Wrocław rozpoczyna obóz w Borowicach Wrocław

Góry, cisza i czas, który możemy poświęcić na pracę. Niczego więcej nam nie potrzeba - opisuje trener Krzysztof Janczak.

Śmierć Dominika Kaczora
Dominik Kaczor nie żyje. Klub piłkarza pomoże rodzinie w sprowadzeniu ciała do kraju

Tragiczny finał poszukiwań sportowca, który zaginął w Holandii.

Łukasz Szumowski
Koronawirus: Rząd dzieli Polskę na strefy

Powiaty będą miały trzy kolory - zielony, żółty albo czerwony.

Polecamy
Praca w McDonald’s
Praca w McDonald's? Wpisz do CV

Doświadczenie w obsłudze klienta, umiejętność pracy w zespole i dobra organizacja czasu - nic dziwnego, że managerowie z McDonald's są grupą poszukiwaną na rynku pracy.

obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Polska pamięta o bohaterach Powstania Warszawskiego [FOTO]

Zobaczcie najlepsze zdjęcia z obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Polecamy
Ostatnio dodane
KFC Gwardia Wrocław - obÃłz w Borowicach
KFC Gwardia Wrocław rozpoczyna obóz w Borowicach Wrocław

Góry, cisza i czas, który możemy poświęcić na pracę. Niczego więcej nam nie potrzeba - opisuje trener Krzysztof Janczak.

Śmierć Dominika Kaczora
Dominik Kaczor nie żyje. Klub piłkarza pomoże rodzinie w sprowadzeniu ciała do kraju

Tragiczny finał poszukiwań sportowca, który zaginął w Holandii.