Wiadomości - Artykuły

Co się stało z 30 lutego?

2012-02-29 13:03:58

Urodziłeś/aś się 29 lutego i narzekasz na to, że masz urodziny co cztery lata? Nie przejmuj się. Nie jest z tobą aż tak źle, bowiem okazuje się, że istnieli i tacy, którzy urodzili się 30 lutego. Nie, to nie żart! Taki dzień istniał i w historii niejednokrotnie zdarzyło się, że drugi miesiąc roku miał okragłe 30 dni.

30 lutego w przeszłości:

- 1712 rok, Szwecja: do 1700 roku Szwedzi posługiwali się kalendarzem juliańskim. Było to na tyle niewygodne, że stopniowo coraz więcej państw przechodziło na kalendarz gregoriański. Pomimo tego, że większość z nich w prosty sposób "gubiła" 11 dni różnicy między sposobami liczenia czasu, Szwedzi postanowili przejść na nowy kalendarz po swojemu. Od 1700 roku mieli oni usuwać każdy dzień 29 lutego i w ten sposób po 40 latach zrównać się z kalendarzem gregoriańskim. Niestety już cztery lata później zapomiano o tym, a szwedzki kalendarz stał się niepodobnym do obowiązujących w innych krajach. Aby zakończyć "cały ten cyrk" postanowiono wrócić do kalendarza juliańskiego poprzez dodanie jednego dnia po 29 lutego 1712 roku

- 1930 i 1931 rok; ZSRR: w obu tych przypadkach istniał 30 lutego z powodu wprowadzenia w tym kraju w 1929 roku nowego kalendarza, według którego każdy miesiąc trwał okragłe trzydzieści dni. W 1932 roku powrócono jednak do takiej długości miesięcy, jaka stosowana jest w kalendarzu gregoriańskim

- Rzym: według niepotwierdzonych danych, które podał XIII-wieczny angielski naukowiec Sacrobosco, luty w pierwotnej wersji kalendarza juliańskiego posiadał 29, a w latach przestępnych 30 dni. Podobno dopiero w 8 roku Oktawian August "zabrał" lutemu jeden dzień, aby "dać go" sierpniowi

- "Kalendarz Światowy": w 1930 roku Elisabeth Achelis opracowała nową wersję kalendarza, w którym to długości miesięcy były zupełnie inne niż te współczesne, a luty zawsze miał 30 dni. Według propozycji Amerykanki rok przestępny tworzonoby nie przez dodanie dodatkowego dnia do drugiego miesiąca roku, a poprzez dodanie dodatkowego "Dnia Roku Przestępnego" - bez przypisanej daty ani dnia tygodnia pomiędzy sobotą 30 czerwca a niedzielą 1 lipca.

APA

Słowa kluczowe: 30 lutego 30 luty rok przestępny 30 lutego w historii kalendarz juliański kalendarz gregoriański
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim
Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim i zostaje nowym prezydentem Zielonej Góry Zielona Góra

Po 18. latach miasto zadecydowało o zmianach.

Polecamy
Do atakÃłw doszło w pobliÅźu Cid Harbour na wyspie Whitsunday.
Atak rekina w Australii - dwie ofiary w ciągu jednej doby

Do ataków doszło w pobliżu Cid Harbour na wyspie Whitsunday.

Zobacz filmik pokazujący zawalenie się dachu w fabryce koło Moskwy!
Katastrofa w rosyjskiej fabryce. Zobacz przerażające nagranie! [WIDEO]

Zobacz filmik pokazujący zawalenie się dachu w fabryce koło Moskwy!

Polecamy
Ostatnio dodane
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.