Wiadomości - Artykuły

CIT-8 – uregulowania podstawowe rzutujące na praktykę

2017-12-29 13:06:18

Dlaczego CIT wszyscy kojarzą z przedsiębiorcami? Czym jest ustawa o CIT? Jakie zmiany wprowadzono w CIT-8 w ostatnim okresie. Wszystko co powinieneś wiedzieć o CIT-8 w pigułce.

CIT-8 – uregulowania podstawowe rzutujące na praktykę

CIT – angielski skrót bardzo polskiego zobowiązania

Corporate Income Tax, czyli w dosłownym tłumaczeniu podatek od dochodów przedsiębiorców czy spółek, w Polsce określany jako podatek dochodowy od osób prawnych. Wprowadzony został prawie 30 lat temu, a jego podstawą jest ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z 1992 roku. Była ona wiele razy zmieniana, jednak przez cały ten czas jest to jeden akt prawny.

CIT-8 jest natomiast nazwą jednego z najpopularniejszych formularzy, który stosowany jest przez podmioty składające zeznanie dotyczące CIT. Deklaracje podatkowe CIT-8 wypełniane są raz w roku, w terminie trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego (https://www.druki-formularze.pl/kategoria/e-deklaracje). Ze względu na założenie profesjonalności wypełniających go podmiotów prawidłową formą złożenia dokumentu jest wyłącznie wersja elektroniczna przesyłana do odpowiedniego organu skarbowego.

Podmioty podlegające CIT – główne założenia

To, czy dany podmiot  podlega pod regulację tego aktu prawnego (potocznie ustawy o CIT) zależy od dwóch czynników, są to kryteria:

podmiotowe

Ustawie o CIT podlegają z zasady podmioty w niej wskazane, które nie znajdują się w katalogu wyłączeń (tutaj wyłączone zostaną przede wszystkim Spółki Skarbu Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostki budżetowe i tym podobne). Ustawa o CIT w art. 1 ustala, że dotyczy osób prawnych, spółek kapitałowych w organizacji, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, spółek komandytowo-akcyjnych z siedzibą lub zarządem na terytorium RP oraz spółek niemających osobowości prawnej z siedzibą lub zarządem w innym państwie jeżeli wg prawa traktowane są jako osoby prawne.

terytorialne

Ustawie o CIT podlegają i deklarację CIT-8 składają podmioty, których siedziba oraz zarząd pozostają na terytorium państwa polskiego. Jednak przepisy określają szereg wyjątków od tej zasady. Ponadto ostatnie zmiany wskazują na tendencję wprowadzania zapisów, które będą prowadzić do tego, że każda działalność, która jest prowadzona na terytorium naszego kraju, powinna być tutaj opodatkowana. Jest to uzasadniane koniecznością korzystania z tutejszej infrastruktury, administracji, wsparcia czy obciążenia środowiska. W celu zapewnienia lepszych warunków pracy dla przedsiębiorców ustawodawca chce, aby wszyscy działający na terenie Polski odprowadzali podatki w Polsce. Działanie takie ma wspierać kraj, ale z drugiej strony może przynieść odwrotne skutki,  ponieważ część zagranicznych koncernów czy korporacji zaprzestanie działalności w Polsce, co w konsekwencji może przynieść straty budżetowe. Czy faktycznie tego typu przepisy będą dla nas lepsze czy gorsze, dowiemy się zapewne już niedługo. Dzisiaj każdy przedsiębiorca powinien jednak przed wypełnieniem CIT-8 przeanalizować katalog podmiotów podległych ustawie.

Rewolucja w ramach CIT

W ramach rewolucji w przepisach podatkowych od 2018 roku należy pamiętać również o nowej stawce podatku, z którego mogą skorzystać najmniejsi podatnicy. Obok 19% stawki wprowadzono 15% podatek CIT.

Artykuł Zewnętrzny

Słowa kluczowe: podatek od dochodów, porady prawne, epit
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

grill na majÃłwkę
Majówka 2024: w domu czy na grillu? Wydatki ponad 1200zł! [wyniki badania]

Co ciekawe, to wcale nie najmłodsi respondenci są amatorami majowych wyjazdów.

Polecamy
Nerd czy kujon? Jak różne kultury nazywają przykładnych uczniów

Początki niektórych terminów są dość łatwe do zrozumienia, ale co, jeśli ktoś podczas nauki nazwał Cię przenośnym palnikiem gazowym?

Zobacz ciekawe pomysły na kontener gastronomiczny!
Kontenery gastronomiczne - ciekawe projekty [ZDJĘCIA]

Zobacz ciekawe pomysły na kontener gastronomiczny!

Polecamy
Ostatnio dodane
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.