Wiadomości - Artykuły

Kupno mieszkania krok po kroku - digest dla nabywców

2021-02-18 14:23:52

To, o czym tak długo marzyliście, przeprowadzając się z mieszkania na mieszkanie, szukając lepszych ofert wynajmu, urządzając raz po raz cudze domy - własne lokum! Najbardziej pożądany zakup w życiu - cóż może stać na przeszkodzie, gdy już poukładaliśmy sobie finanse i plany?

Korter

Portal inwestycji mieszkaniowych w Polsce Korter przedstawia krótki digest dla kupujących własne mieszkanie. Znajdziecie tu tylko najważniejsze aspekty, o których musi pamiętać każdy nabywca.

Rynek pierwotny, czy wtórny?

Jest to kwestia do ustalenia w pierwszej kolejności, gdyż decyduje o kierunku postępowania. Jakie kryteria musimy brać pod uwagę?

  • Czynnik ludzki. Decydując się na zakup mieszkania od osoby prywatnej, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że właściciel może mieć swoje specjalne wymagania do nabywców i stosunki z tą osobą mogą ułożyć się różnie.
  • Lokalizacja. Rynek wtórny ma tutaj trochę więcej do zaoferowania, gdyż deweloperzy mają trudno o znalezienie naprawdę atrakcyjnych gruntów na nowe inwestycje. Z kolei, eksploatacja lokali w starych budynkach wiąże się z dodatkowym ryzykiem i kosztami. 
  • Czas dostępności. Mieszkania w nowych inwestycjach zazwyczaj kupuje się długo przed ich oddaniem do użytku, więc na przeprowadzkę trzeba będzie poczekać. Do mieszkania używanego wprowadzimy dużo szybciej. Chyba, że czeka nas remont...
  • Dodatkowe koszty. Wiadomo, że zarówno nowe, jak i używane lokum wymaga dodatkowych inwestycji na remont i urządzenie. Pamiętajmy jednak o tym, że kupno mieszkania z rynku wtórnego wiąże się także z opłatą podatku od czynności cywilnoprawnych (ok. 2%), opłatą za fundusz remontowy i obsługę części wspólnych oraz prowizją agencji nieruchomości.

Robota papierkowa

Jakie formalności towarzyszą procesowi kupna mieszkania? Jakie dokumenty mamy przygotować i jak sprawdzić rzetelność sprzedawcy?

  • Kredyt hipoteczny. Musimy samodzielnie znaleźć odpowiednią ofertę kredytową (lub skorzystać z usług doradcy kredytowego) i przygotować dokumenty potwierdzające naszą zdolność kredytową. 
  • Umowa przedwstępna. Jest to wstępny kontrakt, który zawieramy z deweloperem lub osobą prywatną. To swoista deklaracja o intencji kupna, którą możemy bez problemu zerwać, jeśli nie uzyskamy kredytu w banku. Zawiera ona dane o przedmiocie sprzedaży, ustalonej cenie, terminie podpisania umowy ostatecznej i, ewentualnie, wniesionej zaliczce.
  • Rzetelność sprzedawcy. Przed zakupem mamy się upewnić, że wybrana nieruchomość naprawdę należy do danej firmy lub osoby. Możemy to zrobić za pomocą rejestru ksiąg wieczystych dostępnego również online. Należy też poprosić sprzedawcę o okazanie dowodów na to, że dany lokal jest objęty ubezpieczeniem i nie jest obciążony ukrytą hipoteką.

Szykujemy portfel

Mimo, że cena transakcyjna mieszkania czasem wydaje się być bardzo przekonująca, nie jest to kres naszych wydatków.

  • Przy zakupie lokum na rynku pierwotnym zapłacimy za usługi notarialne, założenie księgi wieczystej, wpis prawa własności, wpis o hipotece oraz podatek od hipoteki. Kupując mieszkanie używane, płacimy dodatkowo prowizję dla agencji nieruchomości i podatek od czynności cywilnoprawnych.
  • Największym początkowym wydatkiem przy kupnie mieszkania na kredyt będzie wkład własny - obecnie w większości banków wynosi 20% od kosztu całkowitego.
  • Podatki, które zapłacimy na rzecz skarbu państwa i urzędów - to podatek od kupna mieszkania, podatek VAT w wysokości 8% przy zakupie lokalu o powierzchni do 150 m2, podatek od hipoteki i księgi wieczystej.
  • Koszty remontu lokalu - w zależności od stanu, w którym go dostaniemy, plus koszty wyposażenia.

To kilka najważniejszych kwestii, o których musicie pamiętać. A teraz... powodzenia i udanych zakupów!

Artykuł Partnera

fot. materiały prasowe Korter

Słowa kluczowe: Korter, Rynek pierwotny czy wtórny, umowy, kredyty, gdzie kupić mieszkanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Breakfast Week
Śniadaniowe trendy: odkryj nowe smaki na Breakfast Weeku!

Popisowe śniadania, kawa na roślinnym i towarzystwo bliskich - czy można lepiej rozpocząć dzień?

Erik Exposito ambasadorem klockoMANII
Erik Exposito z LEGO. To na szczytny cel! [FOTO]

Kapitan Śląska Wrocław został ambasadorem klockoMANII.

Polecamy
Ultimate Frisbee
AKS Zły Kosmodysk ponownie Mistrzem Polski w plażowym Ultimate Frisbee

19 drużyn z całej Polski walczyło o tytuł Mistrza Polski na gdańskiej plaży Stogi.

Tygrysy Zoo Wocław
ZOO Wrocław pomaga tygrysom zatrzymanym na granicy Wrocław

Zarząd ZOO Wrocław podjął decyzję o przekazaniu na rzecz tygrysów z transportu zatrzymanego na granicy polsko-białoruskiej.

Ostatnio dodane
Breakfast Week
Śniadaniowe trendy: odkryj nowe smaki na Breakfast Weeku!

Popisowe śniadania, kawa na roślinnym i towarzystwo bliskich - czy można lepiej rozpocząć dzień?

Erik Exposito ambasadorem klockoMANII
Erik Exposito z LEGO. To na szczytny cel! [FOTO]

Kapitan Śląska Wrocław został ambasadorem klockoMANII.

Popularne
15 marca - Światowy Dzień Snu. Jak spać dobrze?
15 marca - Światowy Dzień Snu. Jak spać dobrze?

Sen bardzo wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.