Wiadomości - Artykuły

30-lecie przemian gospodarczych w Polsce

2019-12-13 13:39:15

Grudzień 1989 roku to bardzo ważny czas dla polskiego rynku i waluty. Dokonały się największe przemiany rynkowe. Upadł komunizm, wprowadzono kapitalizm oraz nowy ład i nowy porządek w Polsce. Kraj znowu odzyskał wolność. Co się jeszcze wtedy wydarzyło?

Upadek komunizmu

Na mocy obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku komunizm miał upaść na rzecz kapitalizmu i demokracji. Jednoczesnym transformacjom gospodarczym towarzyszyły zmiany społeczno-kulturowe w kraju. Kluczowym elementem gospodarki wolnorynkowej było budowanie społeczeństwa obywatelskiego, świadomego i doinformowanego. Ważne było wsparcie i aktywne zaangażowanie narodu w przemiany – tego również wymaga wolny rynek – przedsiębiorców i inwestorów.

Plan Leszka Balcerowicza – najważniejsze informacje

Przemiany gospodarcze zawdzięczamy szeregom ekspertów  i analityków. Jednym z nich był Leszek Balcerowicz, któremu zawdzięczamy tzw. Plan Leszka Balcerowicza.

17 grudnia będziemy świętować 30-lecie początku największych przemian gospodarczych. Tego dnia 1989 roku ekonomista przedstawił w Sejmie swój program wprowadzenia kapitalizmu do Polski. Był to projekt ustawy, który miał być koniecznością naprawy zniszczonej komunizmem polskiej gospodarki. Tego dnia Leszek Balcerowicz miał powiedzieć: - Trzeba skończyć z fałszywą grą, w której ludzie udają, że pracują, a państwo udaje, że płaci. Alternatywa, którą proponujemy, to życie udane zamiast udawanego. (za: Z. Gach, Leszek Balcerowicz. Wytrwać, Warszawa 1993.)

Co zawierał plan Leszka Balcerowicza?

Projekt Balcerowicza początkowo zawierał 40 punktów, jednak ówczesne ministerstwo finansów postanowiło zrealizować 10 najważniejszych i najbardziej koniecznych. Plan m.in. ograniczał interwencjonizm państwowy. Traktowała o tym Ustawa o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych. W skrócie, likwidowała ona wszystkie przedsiębiorstwa państwowe. Projekt zabronił również emisji pieniądza bez pokrycia czy ujednolicił system podatkowy w kraju. Ustawa o zatrudnieniu znosiła obowiązek pracowania. Pojawiły się również regulacje bankowe, podatkowe i inne.

Polski sukces

Według danych "Conference Board" PKB Polski w latach 1990-2014 zwiększył się ponad 135% i był to największy wzrost ze wszystkich państw w tej części Europy. Polska również mogła pochwalić się najszybszym wzrostem gospodarczym w grupie nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz szybszym niż średnia krajów starej Unii Europejskiej.

Niektórzy ekonomiści uważają jednak, że sukces, jaki Polska odniosła, mógł być jeszcze większy i poniekąd straciliśmy szansę na szybszy rozwój kraju. Niektórzy uważają, że to poprzez odrzucenie reszty punktów Planu Leszka Balcerowicza. Można się również spotkać z krytyką samych przemian gospodarczych. Pojawiają się one z reguły ze strony zwykłych obywateli, którzy potracili swoje oszczędności. Jest to bardzo jednostkowy i indywidualny pogląd na te przemiany.

Obchody 30-lecia przemian gospodarczych w Polsce

W całej Polsce odbywają się obchody tego wydarzenia. Organizowane są konferencje oraz spotkania z politykami i ekspertami, w tym z Leszkiem Balcerowiczem. Jest to okazja do ponownego spojrzenia na sytuacje sprzed lat i przeanalizowanie jej na chłodno, z perspektywy czasu.

Zobacz również: Inflacja w Polsce 2020 - co oznacza?

ZK

fot. Pexels.com

źródła: 

polskiedzieje.pl

Z. Gach, Leszek Balcerowicz. Wytrwać, Warszawa 1993.

M. Leszczyśki, Przeobrażenia gospodarcze w Polsce w latach 1989–2016, "Refleksje. Pismo naukowe studentów i doktorantów WNPiD UAM". 12, 2015, s 27-46.

Słowa kluczowe: historia, pieniądze, wiedza o społeczeństwie, PRL, III RP, ekonomia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Klub MediaMarkt
Mistrzowskie nagrody w "Klubie niezwyciężonym" w MediaMarkt

Piłkarskie emocje sięgają zenitu w Klubie MediaMarkt.

Polecamy
Kobe Bryant
Kobe Bryant nie żyje

Słynny koszykarz zginął w katastrofie helikoptera.

Radomska Giełda Winyli
Rusza 5. Radomska Giełda Winyli

MediaMarkt i Radio Radom zapraszają fanów analogowego brzmienia do centrum handlowego M1 w Radomiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.