Wiadomości - Artykuły

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Dziesiątki wydarzeń w całej Polsce

2020-08-01 09:55:59

Koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - kilkadziesiąt wydarzeń w całym kraju, również w przestrzeni wirtualnej, widowisko multimedialne pod hasłem „1920. Wdzięczni Bohaterom” i wreszcie wielkie otwarcie długo wyczekiwanego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Biurem Programu „Niepodległa” oraz innymi instytucjami kultury z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską.

W 100. rocznicę Wiktorii 1920 w Warszawie odbędą się także tradycyjna defilada i piknik organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz widowisko balonowe.

Bitwa warszawska 1920

- Jedną z trwałych pamiątek  obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które zainauguruje swoją działalność w nowo wybudowanej siedzibie 14 sierpnia, w przeddzień 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą” – informuje wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, największą wiktorię w historii polskiego oręża będziemy świętować także pod hasłem „1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy”.

- Na początku lipca Ministerstwo Obrony Narodowej otrzymało pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Wkrótce ruszą prace budowlane. Będzie to nowoczesna placówka, która w sposób godny upamiętni bohaterów broniących Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie defilada, która odbędzie się 15 sierpnia o godz. 15:00 na warszawskiej Wisłostradzie. Obok żołnierzy Wojska Polskiego i nowoczesnego uzbrojenia będziemy mogli zobaczyć m. in. czynną replikę pierwszego polskiego pojazdu pancernego zbudowanego na bazie Forda T przez inżyniera Tadeusza Tańskiego. Także 15 sierpnia o godz. 12:00 na Placu Piłsudskiego tradycyjnie odbędzie się uroczysta odprawa wart – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W nadchodzących obchodach organizatorzy stawiają po równi na edukację, uczestniczenie i  na aktywne zaangażowanie. Edukacyjny charakter ma wyjątkowy narracyjny portal bitwa1920.gov.pl, który opowiada o losach bitwy i wydarzeniach roku 1920 przez pryzmat poszczególnych ludzi i zaskakujących ciekawostek.

- Poświęcony Bitwie Warszawskiej – wyzwaniu, przed jakim polskie społeczeństwo stanęło przed stu laty, portal prowadzi użytkownika przez kolejne istotne wydarzenia, fakty i opowiada o uczestnikach tamtych wydarzeń, wykorzystując archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe – mówi prof. Piotr Gliński. - Za sprawą nieszablonowego sposobu przedstawienia informacji chcemy zachęcić Polki i Polaków, zwłaszcza młodych ludzi, do poznawania historii.

Portal powstał we współpracy Biura Programu „Niepodległa” z Polskim Radiem SA. Partnerami przedsięwzięcia są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Konsultacji merytorycznej portalu udzielił prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Materiały opracowano w 7 językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim i węgierskim, a portal dostępny jest także pod adresem battle1920.eu – tak, by ułatwić dostęp do materiałów użytkownikom z całego świata.

- 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się wyjątkowe, monumentalne widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni Bohaterom” – informuje prof. Piotr Gliński. - Widowisko powstaje dzięki współpracy operatora PGE Narodowego – spółki PL2012+, Telewizji Polskiej oraz Biura Programu „Niepodległa”, które odpowiada za część merytoryczną i artystyczną przedsięwzięcia. Szczegóły dotyczące widowiska zostaną przedstawione jutro, podczas konferencji prasowej, która odbędzie się  o  godz. 14:00 na PGE Narodowym.

Dzień przed widowiskiem, 14 sierpnia br. będzie miała miejsce premiera zrealizowanego w technologii Cinematic VR 360° 3D filmu fabularnego „Wiktoria 1920”, którego producentem jest Biuro Programu „Niepodległa”, a koproducentem Narodowe Centrum Kultury. Materiał pozwoli widzowi wcielić się w bohatera walk z 1920 roku i jego oczami obserwować przebieg zdarzeń. Dla szerokiej publiczności film zostanie nieodpłatnie udostępniony w internecie.

- Na zakończenie świątecznego weekendu, 16 sierpnia zapraszam na premierę filmu dokumentalnego „Wojna Światów” na antenie Programu Pierwszego Telewizji Polskiej.  To jedyna w swoim rodzaju opowieść o wydarzeniach prowadzących do zwycięstwa w sierpniu 1920 roku – tłumaczy prof. Piotr Gliński.

Za scenariusz i reżyserię „Wojny Światów” odpowiadają Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski,  muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

„Niepodległa” zaprasza także Polaków do poszukiwania w najbliższym otoczeniu pamiątek i  upamiętnień, nawiązań do wydarzeń sprzed stu lat, sfotografowania ich i opublikowania w  mediach społecznościowych z hasztagiem #wiktoria1920. Mogą to być pamiątki rodzinne, przedmioty codziennego użytku, kapliczki, nazwy ulic czy inne obiekty, które skojarzą się nam z tamtymi wydarzeniami. Wybrane zdjęcia wykorzystamy do stworzenia wielkoformatowego kolażu, na którym powstanie hasło „Wiktoria 1920” składające się z dziesiątek zdjęć. 

Trwa również konkurs literacki „1920”, którego celem jest stworzenie literackiej panoramy roku 1920. Biuro Programu „Niepodległa” czeka na prace literackie, które mogą być na przykład w formie kryminału, romansu, czy opowiadania szpiegowskiego.

- Efektem konkursu będzie antologia z nagrodzonymi pracami oraz opowiadaniami napisanymi przez jurorów konkursu, popularnych polskich autorów. Zysk ze sprzedaży publikacji zostanie przekazany Fundacji „Nasze Dzieci”, działającej przy Klinice Onkologii w „Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Fundacja obejmuje opieką dzieci walczące z chorobą nowotworową, nie tylko podczas leczenia szpitalnego, ale podczas całej choroby – informuje Wojciech Kirejczyk, wicedyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Na początku sierpnia Biuro Programu „Niepodległa” ogłosi wyniki  naboru do programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” – Wiktoria 1920.  Środki są przeznaczone na  realizację wydarzeń upamiętniających Bitwę Warszawską, które będą się odbywać między 3 sierpnia a 20 października. Budżet programu wynosi 2 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania to 40 tys. zł. W tegorocznym naborze wpłynęło 328 wniosków na kwotę 9,5  miliona złotych. – Dzięki temu programowi Polacy otrzymają kolejne dziesiątki wydarzeń lokalnych i regionalnych, które umożliwią świętowanie z najbliższymi – dodaje Wojciech Kirejczyk.

W obchody stulecia włączyły się muzea i inne instytucje kultury. Bogaty program obejmuje zarówno wystawy, koncerty, jak i prelekcje czy uroczystości, w tym m.in.:

  • 23 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie – wystawa „1920. Cud Wisły”
  • 24 lipca Zamek Królewski w Warszawie – pokaz jednego obrazu Jana Henryka Rosena
  • 31 lipca Muzeum Łazienki Królewskie – dwie wystawy plenerowe „Bitwa Warszawska 1920 r. gwarantem pokoju w Europie” oraz „Za naszą i waszą wolność. Sojusz polski-ukraiński 1920 roku”
  • 8 sierpnia Muzeum Narodowe w Poznaniu – „Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…” Wojska wielkopolskie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego"
  • 13 sierpnia Muzeum Narodowe w Warszawie – wystawa „Fotorelacje. Wojna 1920” (zrealizowany w ramach Programu „Niepodległa”)
  • 14 sierpnia Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – wystawa „Udział oddziałów Błękitnej Armii w wojnie polsko-bolszewickiej. Lwów 1920"
  • 14 sierpnia specjalny koncert w Centrum Sztuki Współczesnej
  • 20 sierpnia Muzeum Dom Rodziny Pileckich lokalne obchody Stulecia.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach organizowanych dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej w załączeniu oraz na stronie https://www.gov.pl/web/kultura/100-lecie-bitwy-warszawskiej-kilkadziesiat-wydarzen-w-calej-polsce.

Program Wieloletni "Niepodległa" 2017-2022

Rok 2020 jest czwartym rokiem realizacji opracowanego przez Ministerstwo Kultury i  Dziedzictwa Narodowego Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Jego celem jest wzmocnienie wspólnoty obywatelskiej Polaków. Budujemy wspólnotę wokół pamięci o  wydarzeniach ważnych dla polskiej historii.

W 2020 roku w koordynowanym przez Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Priorytecie 1 Programu rozpoczęto realizację 13 nowych projektów. Kwota dofinansowania wynosi blisko 2,8 mln zł. Równolegle prowadzone będą działania w ramach 15 projektów kontynuowanych z lat poprzednich.

Tegoroczny nabór w Schemacie 2C Programu na projekty własne wojewodów dotyczył tematu Bitwy Warszawskiej. Wpłynęło w nim 26 wniosków z 15 województw na łączną kwotę 2 735 976 PLN. Obecnie trwa ocena merytoryczna wniosków, spodziewane ogłoszenie wyników na początku sierpnia br.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: sierpień, program, obchody
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Gorylica Kiki z Bostońskiego ZOO zauroczona ludzkim niemowlakiem [WIDEO]

Zobacz, w jaki sposób zareagowała na noworodka!

Kapitał inwestycyjny studenta
W jakie instrumenty inwestują młodzi ludzie na studiach?

Co sprawdzi się najbardziej w roli walorów do inwestowania dla studentów?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Poznań

Ile trzeba zapłacić za polisę i czy faktycznie jest to zbędny wydatek?

Polecamy
Wrocław z drona
Koronawirus we Wrocławiu: puste miasto w czasie epidemii [WIDEO]

Czy mieszańcy miasta postanowili trzymać się zasady "zostań w domu"?

Kobe Bryant
Kobe Bryant nie żyje

Słynny koszykarz zginął w katastrofie helikoptera.

Ostatnio dodane
Gorylica Kiki z Bostońskiego ZOO zauroczona ludzkim niemowlakiem [WIDEO]

Zobacz, w jaki sposób zareagowała na noworodka!

Kapitał inwestycyjny studenta
W jakie instrumenty inwestują młodzi ludzie na studiach?

Co sprawdzi się najbardziej w roli walorów do inwestowania dla studentów?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.