Wiadomości - Artykuły

Studenci otrzymali vouchery warte 15 tys. złotych

2012-09-26 08:23:09

Wykorzystanie alg morskich w produkcji biopaliw oraz projekt zmniejszania zmian klimatycznych wywołanych np. hodowlą krów, to niektóre studenckie pomysły nagrodzone „Voucherami Innowacyjności”. Nagrody warte 15 tys. zł. otrzymało jedenastu studentów.

Vouchery Innowacji przyznaje Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii (SCITT). Laureaci powinni przeznaczyć je na inwestycje związane z wyróżnionym projektem np. kupić profesjonalny sprzęt. Docenione zostały innowacyjne pomysły związane z mikrobiologią, biotechnologią, farmacją i technologią żywienia.

- Każdy zgłoszony projekt otrzymuje wsparcie merytoryczne eksperta, konsultacje prawne i możliwość nawiązania kontaktu z otoczeniem biznesu. Vouchery Innowacji są jedynie dodatkową formą pomocy – mówi Menadżer Innowacji SCITT na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Mariusz Lesiecki.

Jednym z laureatów jest Paweł Zmora, którego pomysł może zmniejszyć problemy związane ze zmianami klimatycznymi, wywołanymi głównie przez działalność człowieka, w tym hodowlę krów.

Jak czytamy w przesłanym PAP komunikacie, w ciągu roku krowy wydzielają około 50 mln ton metanu, który głównie przyczynia się do efektu cieplarnianego i globalnego ocieplenia. Projekt zakłada wykorzystanie w paszy dla krów specjalnego preparatu ograniczającego ilość wydzielanego przez krowy metanu. Stosowanie preparatu może przyczynić się też do zwiększenia produkcji mleka. Ponadto krowy nim karmione mogą produkować mleko bogatsze w związki biologicznie aktywne, tym samym będzie je można zaliczyć do tzw. biożywności.

- Zgłosiłem swój projekt, ponieważ wiedziałem, że mogę liczyć na wsparcie w znalezieniu inwestora. Co prawda, wcześniej na własną rękę poszukiwałem kogoś, kto pomoże mi w rozwoju mojego projektu, jednak dopiero dzięki Menadżerowi Innowacji udało mi się ostatecznie porozumieć z inwestorem, co pozwoliło na dalsze badania oraz rozwinięcie projektu – mówi Paweł Zmora z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Do grona projektów, które wzbudziły szczególne zainteresowanie należy również projekt wykorzystania alg morskich w produkcji biopaliw. Biopaliwa są używane jako dodatki do paliw konwencjonalnych lub jako czyste paliwo, a powstają z tanich i odnawialnych surowców. Hodowle alg morskich prowadzi się w zbiornikach wodnych, które można ulokować na nieużytkach rolnych, a zatem nie potrzebują one żyznych gleb ważnych w rolnictwie.

- Realizacja projektu może pokazać opłacalność produkcji energii z glonów, a co za tym idzie zwiększenie konkurencyjności biopaliw względem paliw konwencjonalnych. Wprowadzenie na rynek biopaliw w dalszej perspektywie daje szanse zarówno na zmniejszenie uzależnienia od ropy naftowej jak i spadek cen paliw. Pieniądze, które otrzymałem przeznaczę na zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia efektywnej hodowli glonów oraz na odczynniki – mówi Grzegorz Kierzenka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Laureatów konkursu wyłoniło jury złożone z przedstawicieli studentów oraz kadry naukowej poznańskich uczelni. W 2012 roku SCITT planuje przyznać łącznie 20 Voucherów Innowacji.

- Co ważne, wspieramy pomysły związane z branżą Life Science. Studenci chcący rozwijać swoje pomysły z tego sektora mają problemy ze zdobyciem odpowiedniego sprzętu, jak i z dostępem do laboratoriów. Zadaniem Menadżerów Innowacji jest wspieranie projektów poprzez pomoc w udostępnianiu odpowiedniego zaplecza technologicznego, niezbędnego do ich realizacji. Zależy nam na wypromowaniu genialnych pomysłów studentów, które nie mają możliwości realizacji w ramach standardowego funkcjonowania uczelni – wyjaśnia Mariusz Lesiecki.

Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii to stworzony przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (PAIP) model wsparcia innowacyjnych pomysłów studentów i doktorantów. SCITT ma być alternatywną formą pomocy dla młodych twórczych ludzi z wielkopolskiego środowiska naukowego. Ma poprawić relacje pomiędzy instytucjami wspierającymi biznes a studentami i doktorantami jako pomysłodawcami innowacji. Studenci i doktoranci będą mogli pozyskać realne wsparcie w testowaniu swoich pomysłów. Wystarczy, że zgłoszą się do tzw. Menadżerów Innowacji, którzy stacjonują na trzech wielkopolskich uczelniach.

PAP – Nauka w Polsce

Fot. sxc.hu

Słowa kluczowe: vouchery innowacyjności 2012 Mariusz Lesiecki Paweł Zmora Grzegorz Kierzenka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

grill na majÃłwkę
Majówka 2024: w domu czy na grillu? Wydatki ponad 1200zł! [wyniki badania]

Co ciekawe, to wcale nie najmłodsi respondenci są amatorami majowych wyjazdów.

Polecamy
Polecamy
Ostatnio dodane
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.