Wiadomości - Artykuły

Obchodzimy 36. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

2017-12-13 14:59:38

Mija właśnie 36 lat od momentu, gdy na terenie Polski ogłoszono stan wojenny. Jest to bardzo pamiętne wydarzenie dla osób starszego pokolenia, które miały okazję przeżyć ten okres w naszym kraju. Z tego właśnie powodu jest ono co roku wspominane i obchodzone wieloma marszami oraz strajkami.

Dokładnie 13 grudnia 1981 roku ogłoszono stan wojenny na terenie Polski.

Stan wojenny został ogłoszony dokładnie w niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6:00 za sprawą generała Wojciecha Jaruzelskiego. Nie stało się to jednak przez przypadek, ponieważ władze w Polsce miały swoje powody.

Oficjalnie podano do wiadomości, że stan wojenny został wprowadzony ze względu na złą sytuację gospodarczą w naszym kraju, a także z powodu gróźb interwencji Układu Warszawskiego. Prawda jednak była inna, ponieważ komuniści bali się potwornie tego, że opozycja zdoła przejąć rząd. I w ten właśnie sposób rozpoczęto roczne przygotowania do ogłoszenia stanu wojennego i ukonstytuowania Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

Wielu osobom stan wojenny kojarzył się z dużymi represjami, brakiem towaru w sklepach, ogromnymi kolejkami, no i oczywiście kontrolą milicji. To jednak nie wszystko, ponieważ władze starały się też stłumić protesty i fale strajków, które zalewały cały kraj w różnych zakładach pracy. W ten sposób, za pomocą oddziałów ZOMO, czyli Zmotoryzowanych Obwodów Milicji Obywatelskiej, próbowano aresztować wszystkich członków i dowódców partii opozycyjnych. Głównym celem był Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" wraz z Lechem Wałęsą.

Stan wojenny nie był spokojnym okresem dla Polaków. Bardzo pamiętnym wydarzeniem tamtego czasu jest tragedia, która wydarzyła się w kopalnii "Wujek". Strajkujący tam górnicy zostali bardzo brutalnie powstrzymani przez milicje, co skończyło się tym, że zginęło ich aż 9, a 23 skończyło rannych. To jednak nie wszystko, ponieważ sami żołnierze także mieli śladowe obrażenia, a 11 z nich naprawdę ciężkie. 

Właśnie to tragicznie wydarzenie jest wspominane najbardziej i uwidacznia się to w strajkach i marszach, które organizowane są co roku na terenie całego kraju. 

Stan wojenny zakończył się 22 lipca 1983 roku, a w tym roku obchodzimy 36. rocznicę.

PW

fot. Krzysztof Zatycki

Źródło: Onet.pl, rmf24.pl

Słowa kluczowe: Wojciech Jaruzelski, represje, strajki, marsze, ZOMO, milicja, Solidarność
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
babcia i dziadek
7 pomysłów na prezenty dla babci i dziadka

Sprawdź, co kupić z okazji ich święta!

Silne wiatry spowodowaÅ‚y wiele szkÃłd w paÅ„stwach europejskich.
Orkan Fryderyka szalał nad Europą

Silne wiatry spowodowały wiele szkód w państwach europejskich.

policjant
Więcej policjantów w terenie. To nadal atrakcyjny zawód

Funkcjonariuszy będzie więcej i będą bliżej obywateli.

Polecamy
Miasto nie zapłaci za Centrum Kultury Akademickiej
Miasto nie zapłaci za Centrum Kultury Akademickiej Wrocław

Najstarsza wrocławska zajezdnia tramwajowa - zajezdnia Dąbie, według planów ma zostać przekształcona w Centrum Kultury Akademickiej.

Najsmutniejszy polarny niedźwiedź więziony w centrum handlowym [WIDEO]
Najsmutniejszy polarny niedźwiedź więziony w centrum handlowym [WIDEO]

W Chinach, w jednym z centrów handlowych umieszczono niedźwiedzia polarnego, który miał być atrakcją dla klientów.

Ostatnio dodane
babcia i dziadek
7 pomysłów na prezenty dla babci i dziadka

Sprawdź, co kupić z okazji ich święta!

Silne wiatry spowodowaÅ‚y wiele szkÃłd w paÅ„stwach europejskich.
Orkan Fryderyka szalał nad Europą

Silne wiatry spowodowały wiele szkód w państwach europejskich.

BazarKredytowy.pl