Wiadomości - Artykuły

Wredne, fałszywe i niewdzięczne? Obalamy mity o kotach

2014-12-18 13:16:49

Garfield, Grumpy Cat, Filemon, Maru, Colonel Meow, Kot w Butach, Tom (bez Jerry'ego) – listę znanych kotów można by ciągnąć jeszcze długo. Jednak mimo że spoglądają na nas praktycznie z każdego zdjęcia w internecie, wokół tych pełnych gracji zwierząt dalej krąży wiele, często krzywdzących, mitów i przekonań. Zapolujmy na najbardziej znane!

Koty spadają na 4 łapy

Na pierwszy ogień najpopularniejszy bodaj mit, który funkcjonuje nawet jako związek frazeologiczny. Co prawda koty mają zdolność absorpcji energii kinetycznej za pomocą odpowiedniego rozkładania łap, co pozwala im bez większego uszczerbku przeżyć upadki, jednak nie są na nie całkowicie odporne. Co ciekawe, jeżeli kot spadnie z wysokości, która nie pozwoli mu obrócić się w powietrzu, ryzykuje większymi obrażeniami niż ten sam kot spadający dłużej. Koty mają też świetne zdolności regeneracyjne, ale tak jak dla każdych organizmów żywych – siła ciążenia nie zna litości. Oczywiście nigdy, pod żadnym pozorem nie próbujmy tego sprawdzać.

Koty boją się wody

Rzeczywiście, niezbyt chętnie wskakują do potoków czy jezior, jednak jest to efekt ich tropikalnego pochodzenia. Spotykany w Nepalu, Indiach i Chinach gatunek taraj, zwany kotem cętkowanym, znany jest jako pływający kot i poluje na ryby za pomocą swoich pazurów.

Koty nie są wierne

Koty to dość niezależne zwierzęta z silnym instynktem łowieckim i terytorialnym. Jednak przekonanie, że przywiązują się bardziej do kanapy niż jej właściciela, pochodzi raczej od osób, które nigdy nie miały go za towarzysza. Kot uwielbia konkretne miejsce, to fakt, ale jest ono w sercu ukochanego człowieka. Na potwierdzenie tej tezy wystarczy przytoczyć niezliczone przypadki powrotów czworonogów po przeprowadzkach właścicieli, choćby 2300 kilometrów, które do nowego domu pana przebiegł przez australijską pustynię niejaki Silky czy 2500 kilometrów przebyte przez persa Sugara.

Przy okazji pamiętajmy, że koty to zwierzęta blisko związane z naturą, dlatego potrzebują choćby źdźbeł traw do „odkłaczania”. Aby jeszcze bardziej przybliżyć warunki bytowe do środowiska naturalnego, warto zapewnić im ekologiczny żwirek bez sztucznych zapachów. Wydajna, drewniana ściółka – za jedną z najlepszych uważany jest żwirek Cat’s Best Eco Plus – po zużyciu może zostać wyrzucona do toalety lub użyta do kompostowania. Poza tym drewniane ściółki o wiele lepiej chłoną nieprzyjemne zapachy z kuwety.

Koty codziennie powinny pić mleko

Koty nie stronią od mleka, ale w żadnym wypadku nie jest to produkt, którym powinniśmy je karmić. Co prawda dostarcza niezbędnego białka, ale przyprawi naszego pupila o poważne problemy trawiennie. Podobnie ma się sprawa z rybami – w umiarze pomagają, w nadmiarze działają moczopędnie przez nagromadzenie minerałów i powodują problemy urologiczne.

Wykastrowany kot tyje i się nie rusza

Nie do końca. Jeśli naszego Mruczka pozbawimy możliwości rozmnażania w kluczowym okresie rozwoju, może nabrać złych nawyków. Ale nie łudźmy się – jeśli kot waży zbyt dużo, to najczęściej wina leży po stronie jego właściciela – w końcu to on decyduje, ile zjada pupil.

Koty nie chorują na wściekliznę

Koty są ssakami, więc mimo ich słynnej niezależności nie mają w tym wypadku większego wyboru – na wodowstręt zapadają jak wszyscy.

Koty duszą dzieci i zarażają kobiety w ciąży

Podania o nienawiści kotów wobec niemowlaków dawno powinny znaleźć się między bajkami. Oczywiście nie zwalnia to właścicieli ze zdroworozsądkowego podejścia, dlatego warto obserwować naszego podopiecznego przez pierwszych kilka dni po powrocie noworodka ze szpitala. Niektóre osobniki garną się do kołysek, zwijając się koło bobasów – musimy wówczas uważać. Jeżeli dziecko szarpnie kota, może on odpowiedzieć agresją, ale z czasem na pewno zostaną najlepszymi przyjaciółmi.

Kobiety ciężarne powinny unikać kotów, a dokładniej ich odchodów. W kale co 10 kota mogą rozwijać się drobnoustroje, wynikające z przenoszenia toksoplazmozy. Choroba ta jest niebezpieczna dla płodu, jednak jej pierwotniaki znajdują się również w surowym mięsie, na niemytych warzywach i owocach czy ziemi.

Kot utrzymuje równowagę za pomocą wąsów

Wibrysy, czyli długie wąsy ułożone w czterech rzędach, służą do oceny szerokości i natychmiastowej reakcji na zwężające się przestrzenie. Dlatego właśnie koty tak świetnie przemykają po dachach i między szczelinami, ale z samym zmysłem równowagi nie ma to nic wspólnego.

ip

Słowa kluczowe: koty przesądy mity przekonania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

grill na majÃłwkę
Majówka 2024: w domu czy na grillu? Wydatki ponad 1200zł! [wyniki badania]

Co ciekawe, to wcale nie najmłodsi respondenci są amatorami majowych wyjazdów.

SP nr 108 Wrocław lekcja
Wrocławska "stoósemka" z międzynarodowym programem IB

Jako jedyna w Polsce publiczna szkoła podstawowa, realizuje program International Baccalaureate Primary Years Programme (IB PYP).

Polecamy
Ostatnio dodane
Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

grill na majÃłwkę
Majówka 2024: w domu czy na grillu? Wydatki ponad 1200zł! [wyniki badania]

Co ciekawe, to wcale nie najmłodsi respondenci są amatorami majowych wyjazdów.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.