Wiadomości - Artykuły

Tata - tak samo ważny jak mama

2014-06-23 08:38:41

Bycie ojcem społecznie postrzegane jest jako łatwiejsze niż bycie matką. Z okazji Dnia Ojca, który wypada 23 czerwca, warto jednak zastanowić się, czym może być ojcostwo i jakie może nieść za sobą zmiany. O wpływie ojców na dzieci, oczekiwaniach dzieci wobec ojców, procesach jakie między nimi zachodzą oraz czego źródłem może być ojcostwo, mówią eksperci z SWPS.

Mimo że w Polsce tradycyjna rola ojca cały czas wydaje się być dominująca, zauważalne są w niej także pewne przeobrażenia. – Na naszych oczach zmienia się koncepcja ojcostwa. Współczesny ojciec jest stale obecny w życiu dzieci, jest cierpliwy i wyrozumiały, okazuje bez wahania miłość i troskę – mówi dr Jarosław Kulbat, psycholog społeczny SWPS Wrocław. Takie zaangażowane w ojcostwo może stać się dla mężczyzny źródłem poczucia dumy. – Nowoczesny ojciec wykonuje obowiązki rodzicielskie z radością i są one dla niego źródłem spełnienia. Osobiste korzyści wynikające z zaangażowanego ojcostwa utrzymują motywację do bycia tatą na wysokim poziomie – podsumowuje dr Kulbat.

Jednak z badań przeprowadzonych przez dr. hab. Jacka Kurzępę, socjologa z SWPS we Wrocławiu, wynika, że młodzi ludzie mają cały czas bardziej zażyłe kontakty z matkami niż z ojcami (28% badanych uznaje za swoich przyjaciół matkę, a 18% ojca). Cenią rodziców za to, że mogą się im zwierzyć ze spraw, z którymi nie dają sobie sami rady (wobec matki w 51%, wobec ojca 45%). Mimo wszystko  widać jednak, że różnica między kontaktem z matką i z ojcem się zmniejsza.

- Mamy do czynienia z generacją wzrostu oczekiwań wobec własnych rodziców – mówi dr hab. Jacek Kurzępa. - Młodzi wyszli już z zachowań, które związane były z zażenowaniem czy wstydem, że się ma takich, a nie innych rodziców. Obecnie uznają oni, że to rodzice potrzebują więcej wzmocnień niż ich dzieci. W wielu przypadkach jest tak, że młodzi są dynamiczni, kreatywni, a pokolenie ich rodziców staje się gnuśne, zmanierowane, na wstecznym biegu – dodaje.

Młodzi rozumieją, że zakazy ze strony rodziców są wynikiem naturalnej matczynej czy ojcowskiej troski i odpowiedzialności, które wpisują się w rolę matki i ojca. Najczęściej stosowane przez rodziców zakazy wobec dzieci dotyczą nadużywania/używania alkoholu, narkotyków, papierosów, przedwczesnego seksu, zbyt późnych powrotów do domu, spotykania się z nieznanym rodzicom towarzystwem, siedzenia stale przed PC/TV i wakacjami/wyjazdami z niesprawdzonymi koleżankami/kolegami.

Badanie wykazało, że według młodego pokolenia bunt jest niepragmatyczny, przynosi więcej szkody niż pożytku. Młodzi uważają, że żadna ze stron konfliktu nie wyjdzie z niego bez szwanku, więc lepiej sobie tego zaoszczędzić. Jak sami mówią, rodzice czasami wolą „nie wiedzieć i nie widzieć”, więc najlepiej nie mówić im wszystkiego, aby ich nie drażnić.

Wśród swoich kluczowych obowiązków młodzi wymieniają sprzątanie własnego pokoju (niekiedy domu), codzienne zakupy, wyrzucanie śmieci, troskę o domowe zwierzę czy kwiaty, odwiedziny u babci, mycie samochodu oraz opiekę nad młodszym rodzeństwem.

Relacje ojca z dzieckiem mają także wpływ na proces kształtowania się szczęśliwego człowieka już w dzieciństwie. Potwierdzają to badania Hanny Romanowicz, absolwentki psychologii SWPS. Na podstawie wyników jej badania można założyć, że zachowanie ojca wobec syna powoduje przybliżanie się do idealnego obrazu siebie. – Jeśli ojciec wie, że syn pragnie być piłkarzem to gra z nim często w piłkę, nawet jeśli za tym nie przepada – mówi autorka badania. Pozytywne zachowanie ojca wspierające pasje mogą w przyszłości wpłynąć na sposób zachowania syna wobec jego życiowej partnerki i jakość relacji, jakie z nią zbuduje.

Badania pokazały również, że córki przybliżają się do wymarzonego ideału, kiedy ojcowie wspierają je w racjonalnym i intuicyjnym myśleniu. W przypadku córek to akceptacja i pozytywne postrzeganie może wpływać na ich dobre życie w związku partnerskim w przyszłości.

ip

Słowa kluczowe: dzień ojca badanie swps ojcostwo rola ojca
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

grill na majÃłwkę
Majówka 2024: w domu czy na grillu? Wydatki ponad 1200zł! [wyniki badania]

Co ciekawe, to wcale nie najmłodsi respondenci są amatorami majowych wyjazdów.

Polecamy
Paulo Sousa
Paulo Sousa ma odejść z reprezentacji Polski. Piłkarze w szoku, PZPN walczy, dziennikarze wściekli

Portugalski trener dostał ofertę pracy w brazylijskim klubie Flamengo.

rekrutacja
Kiedy poznamy wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych 2022?

Jakie dokumenty należy złożyć podczas rekrutacji?

Polecamy
Ostatnio dodane
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.