Wiadomości - Artykuły

Poradnik dla początkującego inwestora

2014-08-14 09:55:55

Wielość form powiększania swojego majątku kusi z każdej strony. Wraz z zmniejszaniem się zysków płynących z lokat i kont oszczędnościowych, rośnie zainteresowanie giełdą. Handel akcjami to nie zabawa. Inwestowanie na giełdzie związane jest ze sporym ryzykiem. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, aby dobrze ulokować swoje pieniądze.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie można szybko pomnożyć swój majątek lub go stracić. Nie każdy może zarobić na giełdzie. Niezbędna jest do tego odpowiednia wiedza, umiejętności i doświadczenie. Zarabiają tylko Ci, którzy mają ku temu predyspozycje, przestrzegają złotych zasad inwestowania, a także mają stalowe nerwy. Aby zwiększyć swój kapitał potrzeba czasu – giełda nie jest miejscem dla osób niecierpliwych i chciwych

GPW

Kluczowym zadaniem GPW (zobacz spółki) jest jednym z dostarczanie kapitału dla działających w Polsce przedsiębiorstw. Inwestowanie stanowi alternatywę wobec zaciągania kredytów w bankach. Inwestorzy sprzedają część lub wszystkie udziały w danej spółce. Stają się oni współwłaścicielami danej firmy poprzez kupno akcji. Giełda jest także cennym źródłem wiedzy o stanie polskiej gospodarki. W sytuacji kiedy główne indeksy giełdowe przez określony czas spadają, można prognozować, że nastąpi spowolnienie. Jeśli indeksy rosną – prawdopodobnie gospodarka w kraju rozkwitnie. Najważniejszym indeksem giełdowym w Polsce jest WIG30, czyli wskaźnik 30 największych spółek na giełdzie.

Kontrola KNF

Przedsiębiorstwo wchodząc na giełdę musi składać raporty (kwartalne), aby inwestorzy kupujący akcje wiedzieli jaka jest sytuacja w firmie, której zamierzają być lub są współwłaścicielami. Nadzór nad giełda sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

W co inwestować?

Na giełdzie można handlować nie tylko akcjami, aczkolwiek są one najpopularniejsze. Akcje umożliwiają kupno i sprzedaż po droższej cenie. Inwestować można także certyfikatami inwestycyjnymi. Są to papiery wartościowe powiązane z ceną m.in. surowców czy indeksów giełdowych. Na GPW można kupować i sprzedawać także obligacje, czyli papiery wartościowe, w których określone podmioty obligują się do oddania pożyczonego kapitału wraz z odsetkami w określonym czasie. Osoby ceniące ryzyko, inwestują w kontrakty terminowe, czyli zakłady finansowe.

Fundusz akcji czy samodzielne inwestowanie?

Inwestując na giełdzie można samodzielnie lub poprzez fundusz akcji. W przypadku inwestowania przez fundusz akcji, decyzję dotyczącą wyboru spółki, w którą planuje się zainwestować podejmuje zarządzający funduszem. Dzięki temu nie będziesz musiał samodzielnie śledzić notowań i funkcjonowania spółek. Analizą sytuacji rynkowej zajmie się osoba odpowiednio wykwalifikowana. W zamian za fachową wiedzą, inwestor płaci osobie zarządzającej, czasami taka osoba pobiera dodatkową prowizję od zysku.

Inwestując samodzielnie sam decydujesz o podmiocie inwestycji i samodzielnie ponosić odpowiedzialność za potencjalne zyski lub straty. Jeśli zauważasz spadki, możesz natychmiastowo wycofać swoje udziały. Takie inwestowanie wymaga jednak posiadania niezbędnej wiedzy i jakiegokolwiek doświadczenia. Nowicjusz może łatwo popełnić jakiś błąd, który będzie go kosztował sporo.

Co dalej?

Aby rozpocząć inwestowanie, niezbędne jest założenie rachunku maklerskiego, który składa się z dwóch kont. Na jednym przechowywane są wpłacone przez nas środki pieniężne. Na drugim koncie przechowywane są posiadane papiery wartościowe. Taki rachunek otworzymy w biurze lub domu maklerskim.

Dom maklerski jest instytucją samodzielną, a biuro maklerskie jest częścią innej instytucji – najczęściej banku. Oferty tych instytucji różnią się najczęściej wysokością prowizji od zawieranych transakcji – zazwyczaj 0,2 – 0,4 proc. wartości kupowanych lub sprzedawanych akcji. Pobierają one także inne opłaty za utrzymanie rachunku. Przed wyborem konkretnego biura należy zwrócić też uwagę na koszty, liczbę oferowanych serwisów informacyjnych.

Jeśli posiadamy już rachunek maklerski i przelane środki pieniężne, można rozpocząć inwestowanie w dowolne aktywa – akcje, certyfikaty czy obligacje. Można zacząć kupować i sprzedawać aktywa. Warto pamiętać jednak o tym, że jeśli trzyma się je zbyt długo lub za krótko, pomimo wzrostu wartości – zaczyna się tracić. Dobrze jest przemyśleć system inwestycyjny. Poza tym należy pamiętać o tym, że inwestowanie na giełdzie jest procesem długotrwałym i na realne zyski trzeba poczekać.

ip

Słowa kluczowe: inwestowanie na giełdzie handel akcjami porady
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim
Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim i zostaje nowym prezydentem Zielonej Góry Zielona Góra

Po 18. latach miasto zadecydowało o zmianach.

Polecamy
Hulajnoga w mieście
Nowe kary za nieprawidłową jazdę na hulajnodze po mieście

Zobacz, ile może cię kosztować nieprawidłowa jazda hulajnogą po mieście.

Hotel w Poznaniu
Na co zwrócić uwagę, wybierając hotel w Poznaniu? Poznań

Czym się zatem kierować wybierając hotel w stolicy wielkopolski?

Polecamy
Ostatnio dodane
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.