Wiadomości - Artykuły

Jak starać się o odszkodowanie dla studenta?

2017-08-16 10:44:20

Każdy z nas wie, że wypadki mogą przytrafić się każdemu. I to w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego tak bardzo poleca się ubezpieczenia. Czy jednak zawsze jest to konieczne? Jak ubiegać się o odszkodowanie dla studenta? Oto najważniejsze mity na temat odszkodowań.

wypadek

Odszkodowania wypłacane w Polsce co roku rosną. To dobra wiadomość dla osób poszkodowanych. Wynika to z kilku czynników:

  •  dochodzenie odszkodowania jest łatwiejsze. Procedury u ubezpieczycieli są uproszczone. Istnieją też firmy odszkodowawcze, które pomagają w bardziej skomplikowanych sprawach.
  • Kwoty odszkodowania wypłacane poszczególnym osobom są wyższe. Wypłacanych jest też więcej świadczeń przysługujących danemu poszkodowanemu i jego rodzinie.

  • Więcej osób ma świadomość swoich praw i zgłasza się do ubezpieczyciela po należne pieniądze.

Mimo to wciąż krążą szkodliwe mity. Sprawiają one, że wiele osób obawia się wysuwać roszczenia. Inni nawet nie wiedzą, że cokolwiek im się należy. Jakie są błędne przekonania na temat odszkodowań dla studentów?

 

Każde zdarzenie na drodze trzeba zgłaszać policji

 

MIT

 

Nie zawsze jest to konieczne. Zależy to od tego, czy doszło do kolizji, czy wypadku drogowego. W języku potocznym oba terminy stosowane są zamiennie i traktowane są jak synonimy. W rzeczywistości są to różne zdarzenia.

W przypadku kolizji nie jest konieczne wzywanie policji. Według definicji jest to zdarzenie, w którym szkodzie podlegają jedynie pojazdy. Możesz więc ze sprawcą spisać oświadczenie - warto mieć zawsze w samochodzie wzór tego pisma. Jest ono akceptowane przez zakłady ubezpieczeniowe.

Wypadek komunikacyjny jest znacznie poważniejszy, niż kolizja. Mówimy o nim, gdy w zdarzeniu są ranni, a ich leczenie jest dłuższe, niż 7 dni. Wtedy konieczne jest wezwanie policji. Służby ustalają dokładne okoliczności zdarzenia i ewentualnie wskazują na sprawcę. Sporządzają też dokumentację, która jest przydatna w ubieganiu się o odszkodowanie dla studenta.

 

Trzeba być ubezpieczonym, aby otrzymać pieniądze

 

MIT

 

Jeśli ulegniesz wypadkowi komunikacyjnemu, a wina leży po stronie drugiego kierowcy, który nie ma wykupionego ubezpieczenia OC, także przysługują Ci pieniądze. Wtedy osoba poszkodowana sama zgłasza się do firmy, która zajmuje się likwidacją szkody. Najlepiej zgłosić się do własnego ubezpieczyciela. Ten nie może odmówić zajęcia się sprawą. Wdroży własne procedury i weźmie pod uwagę, że starasz się o odszkodowanie dla studenta. Wtedy wypłatę za odszkodowania komunikacyjne pokrywa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Może zostać nałożona również kara na sprawcę zdarzenia za brak ubezpieczenia OC.

 

Jeśli otrzymam odszkodowanie, to nie mogę starać się o więcej

 

MIT

 

Większość osób, które już otrzymały odszkodowania dla studenta uważają, że nie mogą starać się o więcej. Jeżeli jednak wysokość odszkodowania nie jest satysfakcjonująca, każdy może starać się o dopłatę. Wtedy należy złożyć pismo do ubezpieczyciela, w którym odwołasz się od jego decyzji. Warto wówczas uzasadnić swoje roszczenia.

Każdy może też starać się o dodatkowe świadczenia, niezależne od właściwego odszkodowania. W przypadku kolizji i szkody w samochodzie możesz starać się o:

  • zwrot kosztu wynajmu samochodu zastępczego

  • odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu

Jeżeli Ty, lub Twoi bliscy zostali poszkodowani w wypadku, również możesz starać się o kolejne świadczenia. Mowa tu np. o rentach, które nie są wypłacane z ZUS, tylko z OC sprawcy. Należą do nich:

  • renta na zwiększone potrzeby - gdy ponosisz dodatkowe koszta z leczeniem

  • renta z powodu zmniejszonych widoków na przyszłość - gdy w wyniku wypadku nie możesz zrealizować swoich długodystansowych planów, np: nie będziesz mógł pracować w zawodzie związanym ze studiami

  • renta socjalna - gdy w wypadku ginie osoba, która utrzymywała Twoją rodzinę

Możesz też starać o zadośćuczynienie. Ma ono za zadanie wynagrodzić Ci cierpienia fizyczne i psychiczne, jakich doznałeś podczas wypadku. Zadośćuczynienie dotyczy także sytuacji, gdy Ty sam nie brałeś udziału w wypadku. Jeżeli bliska Ci osoba poważnie ucierpiała, lub poniosła śmierć, również możesz starać się o takie świadczenie.

 

Odszkodowanie to dodatkowe obciążenie finansowe dla sprawcy

 

MIT

 

Wiele poszkodowanych osób obawia się, że to sprawca poniesie dodatkowe koszta i nie powinno się go obciążać. Pamiętaj jednak, że niezależnie od sytuacji, odszkodowanie ma pokryć Twoje straty.

Kolejną kwestią jest ubezpieczenie z OC sprawcy. Wszystkie roszczenia, jakie będziesz wysuwał, będą pokrywane przez ubezpieczyciela. Oznacza to więc, że sam sprawca nie płaci nic z własnej kieszeni. Jego jedyną stratą w tym przypadku jest utrata zniżek ubezpieczeniowych. 

 

Sprawca także może domagać się odszkodowania

 

MIT

 

W wyniku wypadku ucierpiał nie tylko poszkodowany, ale i sprawca wypadku. Zdarza się, że osoby, które nie zawiniły, boją się zgłaszać roszczenia. Sądzą, że one również mogą być pociągnięte do odpowiedzialności.

Nie jest to prawdą. Jedynie poszkodowani mogą domagać się odszkodowania. Osoba, która spowodowała wypadek, musi pokryć wszystkie straty. Jeżeli dotyczą one jej własnego majątku, nie ma tutaj możliwości zastosowania przepisów o Odpowiedzialności Cywilnej.

Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której stwierdzono współwinę dwóch kierujących pojazdami. Wtedy obaj kierowcy mogą starać się o odszkodowanie z OC drugiej strony.

 

Student na praktykach nie może starać się o odszkodowanie

 

MIT

 

O zdarzeniu tym powinny zostać powiadomione odpowiednie osoby. Ty, jako student, masz prawo do odszkodowania. Twój przypadek może zostać zakwalifikowany jako wypadek przy pracy. W zależności od rodzaju umowy z organizatorem praktyk może starać się o odszkodowanie. W większości przypadków jest to uczelnia, która przez okres trwania praktyk bierze za niego odpowiedzialność. W ten sposób otrzymasz odpowiednie odszkodowanie dla studenta.

 

Jakie daje to korzyści?

 

Najważniejszym powodem wypłacania odszkodowań jest rekompensowanie wszystkich strat. Zarówno tych materialnych, jak i niematerialnych. A zatem otrzymujesz pieniądze, które przeznaczyłeś na naprawę samochodu i leczenie obrażeń powypadkowych. Dodatkowe pieniądze za szkody moralne możesz przeznaczyć na dowolny cel.

W Polsce regularnie rośnie kwota odszkodowań i zadośćuczynień. Wynika to ze wzrostu świadomości poszkodowanych. Coraz więcej osób zgłasza się po należne świadczenia. Wiele osób korzysta także z firm odszkodowawczych. Tego typu firmy najczęściej walczą o wyższe wypłaty. Co ciekawe, większość z nich pobiera wynagrodzenie dopiero za wygrane odszkodowanie. Jest to dodatkowe odszkodowanie.

 

Artykuł Partnera

 

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: ubezpieczenie, odszkodowanie komunikacyjne, wypadek przy pracy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Tanie OC dla studenta [0]
    Ubea.pl
    2017-08-16 15:18:20
    Studenci niestety zazwyczaj muszą płacić zdecydowanie więcej za ubezpieczenie OC niż inni kierowcy. Są jednak sposoby na znalezienie tańszej polisy dla młodej osoby, takie jak współwłasność. O innych sposobach można poczytać tutaj https://ubea.pl/5-sposobow-na-tanie-OC-dla-mlodych-kierowcow%2Cartykul%2C1074/
Zobacz także
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim
Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim i zostaje nowym prezydentem Zielonej Góry Zielona Góra

Po 18. latach miasto zadecydowało o zmianach.

Polecamy
Donald Trump aresztowanie
Donald Trump pierwszym byłym prezydentem USA, który usłyszał zarzuty karne

Republikański polityk usłyszał zarzuty od nowojorskiej prokuratury.

GOPR
Ewakuacja obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim

Trudne warunki pogodowe nie ułatwiały pracę ratowników GOPR.

Polecamy
Ostatnio dodane
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.