Wiadomości - Artykuły

100 dni rządu Marcinkiewicza

2006-02-09 00:00:00

Wczoraj gabinet Kazimierza Marcinkiewicza zebrał się, by podsumować 100 dni swojej działalności. Premier stwierdził, że jego rząd wykonał prawie 90% programu. Podczas trwającego blisko 100 minut uroczystego posiedzenia rządu, ministrowie przedstawiali dokonania resortów podczas stu dni pracy. 

Ministerstwo zdrowia
Zbigniew Religa stwierdził, że wszystkie założenie zostały zrealizowane. Dodał również, że jednym z istotnym elementów pracy resortu było zintegrowanie działań resortu zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia i prowadzenie jednolitej polityki zdrowotnej, nadzorowaną przez ministra zdrowia. W 2006 roku Ministerstwo Zdrowia planuje trzy istotne przedsięwzięcia w ochronie zdrowotnej: ustawę o ratownictwie medycznym, wprowadzenie Rejestru Usług Medycznych (RUM) oraz opracowanie sieci szpitali.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Stefan Meller powiedział, że wysiłek kierowanego przez niego resortu skupiał się przede wszystkim na przygotowaniu korzystnego dla Polski kompromisu w sprawie budżetu UE na lata 2007-13 i zagospodarowaniu jego wyników. Poinformował również, że powołał w MSZ zespół do spraw stosunków polsko-rosyjskich. Wśród dotychczasowych dokonań resortu, Meller wymienił wspieranie przemian demokratycznych i modernizacyjnych na Ukrainie oraz działań na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Ministerstwo Skarbu Państwa
Wiceminister skarbu Paweł Szałamacha powiedział, że do najważniejszych działań resortu należą: decyzja o likwidacji Nafty Polskiej, kontynuacja prywatyzacji m.in. spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej oraz podniesienie poziomu merytorycznego rad nadzorczych.
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Minister obrony narodowej Radosław Sikorski poinformował, że najważniejszymi działaniami resortu były: zmiana polskiego kontyngentu w Iraku, przekazanie odpowiedzialności za polską strefę Irakijczykom oraz przygotowania do przejęcia odpowiedzialności za operację NATO w Afganistanie w przyszłym roku. Wprowadzono procedury antykorupcyjne w sektorze zamówień publicznych Ministerstwa Obrony Narodowej i powołano pełnomocnika ds. procedur antykorupcyjnych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że podwyższono do tysiąca zł tzw. becikowe dla niezamożnych mam, a posłowie uchwalili dodatkową zapomogę w tej samej wysokości. Resort zamierza również wydłużyć urlopy macierzyńskie z 16 do 18 tygodni. Jeśli chodzi o walkę z bezrobociem, Michałkiewicz zapewnił, że przygotowane są projekty ustaw m.in. o wspieraniu zatrudnienia osób podejmujących pierwszą pracę, o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Michał Seweryński przedstawił dokonania resortu i plany na przyszłość. Część zadań już zrealizowanych to: stypendia dla uczniów, zwłaszcza ze wsi, poprawa jakości kształcenia nauczycieli i pomoc finansowa dla wynalazców. W dziedzinie oświaty najważniejsza dla MEiN jest poprawa jakości nauczania. Seweryński zapewnił, że dla resortu priorytetem jest dostęp mieszkańców wsi do edukacji.

Ministerstwo Rolnictwa
Krzysztof Jurgiel poinformował, że Misterstwo Rolnictwa przedstawiło 17 projektów ustaw i przyjęło 54 rozporządzenia. Trwają prace nad projektami 84 aktów wykonawczych. Zaznaczył, że resort uczestniczy też w pracach nad ustawą o biopaliwach. Dodał, że nadzór nad KRUS wróci do resortu rolnictwa.

Ministerstwo Środowiska
Jan Szyszko stwierdził, że bezpieczeństwo ekologiczne państwa oraz zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych to najważniejsze sprawy, którymi zajmuje się ministerstwo środowiska. Podkreślił, że ważną sprawą jego resortu jest zrównoważony rozwój kraju, szczególnie terenów niezurbanizowanych. Resort współpracuje również z MSWiA m.in. na wypadek zagrożenia powodziowego. W tym roku środki na ten cel zwiększono o 5 mln zł.

Służby specjalne
Zbigniew Wassermann wymienił takie sprawy jak: przygotowanie projektów trzech ustaw, dotyczących likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych oraz utworzenia dwóch służb: wywiadu i kontrwywiadu. Za jeden z ważniejszych celów Wassermann uznał przywrócenie sprawnego zarządzania służbami specjalnymi.

Ministerstwo Finansów
Zyta Gilowska stwierdziła, że jej resort sprawnie działa w pięciu dziedzinach: nad budżetem, organizacją aparatu skarbowego, współpracą w ramach UE, podatkami i systemem finansów publicznych. Gilowska zapewniła, że są już gotowe założenia do ustaw podatkowych, które wprowadzą 300 większych zmian.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Główne sukcesy Ludwika Dorna to: nowe wytyczne w sprawie zatrzymywania pijanych kierowców posiadających immunitety, prace nad nowelizacją ustaw o policji i straży granicznej, reorganizacja Komendy Głównej Policji i zmiany kadrowe w tej formacji. Następuje odmładzanie kadry kierowniczej w podległych MSWiA służbach m.in. KGP i komendach wojewódzkich policji.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
Gęsicka poinformowała, że znacznie zwiększyła się liczba wysyłanych wniosków do Komisji Europejskiej, dzięki czemu Polska otrzymała kilkaset milionów euro zwrotu. Resort opracował nowelizację prawa zamówień publicznych, która została skierowana do parlamentu

Ministerstwo Gospodarki
Priorytetem dla Ministerstwa Gospodarki jest osiągnięcie 5-proc. wzrostu gospodarczego, pozostałe cele to: bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja źródeł dostaw gazu i ropy, wzrost przedsiębiorczości, reforma zagranicznej służby ekonomicznej oraz program dla elektroenergetyki. Resort chce się skoncentrować na znoszeniu barier administracyjnych i ułatwianiu funkcjonowania głównie małych i średnich przedsiębiorstw.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zdaniem Kazimierza Michała Ujazdowskiego, dzięki pracy jego resortu o siedem procent wzrosły wydatki budżetowe na kulturę. Minister przypomniał o ogłoszeniu dwóch nowych programów operacyjnych: 'Patriotyzm jutra', adresowany do instytucji pozarządowych zajmujących się edukacją patriotyczną i obywatelską, oraz 'Fryderyk Chopin', promujący wiedzę o Chopinie i jego twórczość.

Ministerstwo Sportu
Cele to: zwalczanie patologii w polskim sporcie i powstrzymanie tendencji spadkowej jego finansowania. Tomasz Lipiec dodał, że jego resort przygotował nowelizację ustawy o sporcie kwalifikowanym, przewidującą poszerzenie grona sportowców objętych systemem stypendialnym o wszystkich finalistów imprez rangi mistrzowskiej. Minister zapowiedział także podjęcie walki z chuligaństwem na stadionach.

Ministerstwo Transportu i Budownictwa
Jerzy Polaczek zapowiedział, że  resort chce odejść od dotychczasowego koncesyjnego modelu budowy autostrad. Poinformował również, że zakończono prace nad strategią rozwoju transportu kolejowego do roku 2009, której celem jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju kolei na rynku wewnętrznym i wzmocnienie jej konkurencyjności za granicą.

Zdjęcie: www.marcinkiewicz.org

Paulina Maria Przygrodzka
(paulina.przygrodzka@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

grill na majÃłwkę
Majówka 2024: w domu czy na grillu? Wydatki ponad 1200zł! [wyniki badania]

Co ciekawe, to wcale nie najmłodsi respondenci są amatorami majowych wyjazdów.

Polecamy
Szczepienia COVID-19
Kto będzie mógł się zaszczepić trzecią dawką przeciw COVID-19 od 24 września?

Kto aktualnie będzie mógł przyjąć trzecią dawkę przeciw koronawirusowi?

Polecamy
Ostatnio dodane
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.